Íránec neuspěl s ústavní stížností na údajnou policejní provokaci

Domácí
27. 3. 2018 15:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost Íránce Behrúze Dolatzádího. V Česku byl pravomocně odsouzen za pokus o zahraniční obchod s vojenským materiálem bez povolení a pokus o porušení mezinárodních sankcí. Tvrdil, že šlo o nedovolenou policejní provokaci. Podle ÚS policie nevykročila ze zákonných mezí a pouze reagovala na projevený zájem o transakci.

Zároveň ale ÚS zdůraznil nutnost respektovat v podobných případech hranice mezi nedovolenou provokací a zákonným odhalováním závažné trestné činnosti. "Agent nesmí v nevinné mysli vzbudit úmysl spáchat trestný čin," uvedl v nálezu soudce zpravodaj David Uhlíř. Agent také nesmí vytvářet nátlak nebo přesvědčovat osloveného, že obchod je legální a bez rizik.

Dolatzádí žije podle dostupných informací v Íránu. Dnešního vyhlášení nálezu se nezúčastnil ani jeho právní zástupce.

O Dolatzádím se čeští detektivové dozvěděli od amerických tajných služeb. Podle obžaloby usiloval o nákup taktických pušek M4 a střeliva za více než 122 milionů korun a jejich vývoz do Íránu či Sýrie. Obchodník, se kterým v Česku jednal, však byl ve skutečnosti policejní agent.

Čeští detektivové Íránce zadrželi na podzim 2011. U Městského soudu v Praze si Dolatzádí později vyslechl trest 3,5 roku vězení.

Odvolací Vrchní soud v Praze jej obžaloby zprostil právě s odkazem na nepřípustnou provokaci ze strany policie. Dolatzádí se tak dostal na svobodu, a to i přesto, že o jeho vydání žádaly Spojené státy.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud, který vrátil případ vrchnímu soudu. Podle Nejvyššího soudu o provokaci nešlo. Policie prý zákonným způsobem reagovala na dříve projevený zájem obviněného uskutečnit obchod se střelnými zbraněmi a střelivem.

Vrchní soud tak nakonec v prosinci 2015 potvrdil rozhodnutí o Íráncově vině i uložený trest. Tehdy už však byl Dolatzádí souzen v nepřítomnosti jako uprchlý.

Ústavní soudci se ztotožnili s názorem Nejvyššího soudu. "Působení policejního agenta tak v posuzované věci nikterak nepřekročilo hranice soudní tolerance," stojí v nálezu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kalášek Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ