Surový vrah jazzového publicisty a spolupracovníka Českého rozhlasu Vojtěcha Huebera má strávit 17 let ve vězení se zvýšenou ostrahou. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Odsouzený Roman Homola s publicistou žil. Loni v květnu se vrátil domů opilý, a protože mu zřejmě Hueber odmítl dát peníze na automaty, Homola ho ubil a ukopal. Publicista umíral pomalu a podle soudních znalců při tom velice trpěl. Informovaly o tom Hlavní zprávy TV Barrandov.
Jazzový pábitel, tak označují zavražděného Vojtěcha Huebera někteří jeho přátelé. Muzikolog, hudební publicista, autor recenzí, který v sedmdesátých letech produkoval některé singly zpěvačce Heleně Vondráčkové a zpěvákovi Jaromíru Mayerovi. Později Hueber spolupracoval třeba s Jiřím Stivínem nebo Gustavem Bromem. "Jeho spolupráce s Československým a později Českým rozhlasem trvala přes třicet let, uměl několik jazyků, produkoval řadu jazzových desek a cédéček. Byl to dobrý, nekonfliktní člověk. Šokovalo nás, když jsme se dozvěděli, že je po smrti," řekl TV Barrandov Hueberův kolega a kapelník jazzového big bandu Rudolf Mazač, který se k soudu přišel podívat. Chtěl vidět, jaký trest vrah dostane.
Lidé z okolí jazzového publicisty věděli, že je gay a že bydlí s Romanem Homolou, který byl o 26 let mladší. Loni na jaře se oba muži přestěhovali do bytu na pražské Folimance. Homola se živil jako zedník a na stavbách zastával spíš pomocné práce. Když měl volno, chodil do hospody, kterou měl přes ulici, a hrál tam automaty. O peníze si podle známých říkal právě Hueberovi a ten mu je dával třeba z honorářů, které dostával z rozhlasu. Do hospody zamířil Homola i před rokem, bylo to přesně 19. května. Podle obsluhy si dal asi deset piv a opět skončil u automatů.
Když prosázel, co měl u sebe, vypravil se domů. Na kamerovém záznamu v domě je vidět, jak ten večer Homola opakovaně přichází a pak zase odchází z bytu. Jako obvykle si zřejmě chodil pro peníze. Naposledy se domů vrátil krátce před desátou hodinou večer, kdy mu však Hueber pravděpodobně další hotovost dát odmítl. "V přesně nezjištěné době mezi 21.50 až 22.30 v koupelně fyzicky napadl svého spolubydlícího mnohačetnými údery pěstí, kopáním nebo dupáním do hlavy, obličeje a po celém těle, intenzivně ho dusil," popsala při čtení rozsudku předsedkyně senátu Dana Pacholíková to, co podle soudu publicistově smrti předcházelo. Výčet zranění je dlouhý. Rozbitý obličej, vylomené zuby, natržené ucho, zlámaná žebra, pohmožděná varlata. "Poškozený měl poraněné téměř celé tělo, snad jen s výjimkou dolních končetin od kolen dolů. Nezemřel naráz, umíral pomalu," připomněla soudkyně závěry soudních znalců.
Homola se u soudu hájil tím, že byl příliš opilý a pamatuje si jen to, jak se bezvládného Huebera snažil oživit. "Nevím, co si o tom všem mám myslet a asi se to nikdy v životě nedozvím. Nejsem si vědom, že bych mu nějak ublížil. Toho člověka jsem měl rád, byli jsme opravdu jako rodina," tvrdil ve své závěrečné řeči Homola. Před policií se přitom chlubil, že ovládá bojový styl musado a že má hnědý pásek v karate. U pozdějších výslechů to ale popřel a trval jen na tom, že Hueberovi poskytoval první pomoc. "Myslel jsem, že omdlel, tak jsem ho poléval vodou, dával jsem mu umělé dýchání a zavolal jsem záchranku," tvrdil Homola u soudu. Proč zavolal zdravotníky až za hodinu a půl, to věrohodně vysvětlit nedokázal. Soud je přesvědčený, že se v té době snažil zakrýt stopy po útoku.
"Obžalovaný se odsuzuje k nepodmíněnému trestu v trvání 17 let do věznice se zvýšenou ostrahou," oznámila po poradě senátu jeho předsedkyně Pacholíková. "V tomto případě šlo o takovou míru brutality, která se výrazně vymyká obvyklé intenzitě násilí u trestného činu vraždy," zdůraznila soudkyně, když verdikt zdůvodňovala. "Za to, co udělal, bych mu dal dvacet let," řekl TV Barrandov při odchodu z jednací síně Hueberův kolega Rudolf Mazač. Homolu odváděla od soudu eskorta viditelně otřeseného z vysokého trestu. Těžko říct, zda v tu chvíli litoval toho, co provedl, nebo spíš sebe.