Krejčíř za únos Konečného trestán nebude, usnesení je pravomocné

Domácí
12. 9. 2017 10:54
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř.

Uprchlý Radovan Krejčíř nebude potrestán za únos podnikatele Jakuba Konečného, který podle obžaloby zorganizoval v roce 2002. Státní zástupce si nepodal stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který letos v červenci zastavil Krejčířovo stíhání pro neúčelnost. Rozhodnutí je tak pravomocné.

Vyšetřovatelé byli přesvědčeni o tom, že Krejčíř chtěl Konečného postrašit a také se dostat k nemovitostem v Dobřichovicích a Černošicích. Únos údajně provedl kosovský Albánec Jetullah Mjekiqi a další dva neznámí muži, kteří podle obžaloby podnikatele donutili nastoupit do auta a odjeli s ním do rekreačního areálu Vystrkov u Orlické přehrady. Další den ho převezli do Všenor, kde podle obžaloby musel za přítomnosti Krejčíře podepsat bianco směnky, prázdné papíry a nevyplněné daňové doklady. Krejčíř tak na sebe údajně nechal převést nemovitosti za zhruba 35 milionů korun.

Rozhodování o kauze se táhlo řadu let. Pražský městský soud nejprve Krejčíře uznal vinným z organizace únosu a uložil mu sedmileté vězení. Verdikt potvrdil i vrchní soud, Nejvyšší soud však rozsudek zrušil. Čin byl posléze překvalifikován na pokus o vydírání, za nějž soud Krejčířovi uložil 6,5 roku odnětí svobody. Odvolací senát však případ vrátil k dalšímu projednání.

Letos městský soud dospěl k názoru, že případný uložený trest už by neměl význam vedle dalších trestů, které Krejčíř doposud dostal - především vedle 35 let vězení, které si nyní odpykává v nejpřísněji střežené věznici Jihoafrické republiky za pokus o vraždu, obchod s drogami a únos. V Česku navíc dostal zatím nepravomocný souhrnný trest v délce 15 let, a to mimo jiné v souvislosti s tunelováním státního podniku Čepro. Český soud do trestu započítal i dřívější trest 10,5 roku za vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5.

Podnikatel Konečný tři roky po údajném únosu zmizel a od té doby je nezvěstný. Podle některých verzí se mohl stát obětí vraždy při vyřizování účtů mezi podnikateli. Někteří svědci uváděli, že byl informátorem policie. Krejčíř v minulosti tvrdil, že prostřednictvím Konečného předal šedesátimilionovou půjčku sociální demokracii.

Svůj údajný únos Krejčířem Konečný nenahlásil. Popsal ho však v dopise, který policie našla v Konečného trezoru po mužově zmizení. Dalším důkazem proti Krejčířovi byly přelepené lyžařské brýle, které měl Konečný v době únosu údajně na očích. Policisté je našli v Krejčířově kanceláři a znalci na nich našli Konečného DNA.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ