Zločin v Česku
Kriminalita v ČR loni mírně klesla
01.03.2018 19:01 Původní zpráva
Policie České republiky musela v roce 2017 řešit celkem 202 303 trestných činů. Z tohoto celkového množství jich do konce února bylo objasněno celkem 98 890, z toho 13 030 dodatečně, tedy něco přes 47 procent. Nejčastěji se policisté potýkali v loňském roce s krádežemi věcí, uložených a ponechaných v automobilu. Takových hlášení obdrželi přesně 17 312 a procentuálně se podařilo právě v tomto případě objasnit nejméně případů. Rok 2017 byl uzavřen s úspěšností jedenáct procent. Ukradeno na území České republiky bylo přes tři a půl tisíce vozů a téměř pět tisíc jízdních kol. Zadrženo bylo také přes osm tisíc řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Vykradených chalup bylo v loňském roce 1768, bytů a domů téměř pět a půl tisíce.
Fyzických napadení bylo zaznamenáno přesně 11 202 a příslušníkům policie se podařilo dopadnout 8536 agresorů. O něco méně byli úspěšnější při řešení znásilnění. Této trestné činnosti se podařilo objasnit rovných 70 procent, konkrétně 418 případů z celkových 598. 95 procentní úspěšnosti dosáhli policejní složky při řešení vražd. Těch se v loňském roce stalo na našem území 146 a policistům se podařilo dopadnout pachatele ve 138 případech. Oproti loňskému roku klesl počet trestné činnosti na území České republiky téměř o devět procent. Zatímco ubylo případů téměř ve všech odvětvích kriminality, vražd oproti loňskému roku přibylo o deset případů. Podobně na to bylo také držení a distribuce drog. Jak v loňském, tak v roce 2016 museli policisté řešit kolem pěti a půl tisíce případů.
Kriminalita v ČR 2016 srovnání 2015
V České republice bylo v roce 2016 zjištěno celkem 218 162 trestných činů. Oproti roku předešlému se jednalo o povzbudivá čísla, protože celkově kriminalita klesla bezmála o 12 procent a objasněnost veškerých případů napříč všemi trestnými činy se zastavila na čísle 46,6 procenta. Jednalo se tehdy o nejlepší číslo od roku 1994. Pro trestnou činnost bylo v roce 2016 stíháno celkem 93 379 osob, což představovalo meziroční pokles o 8,3 procenta. Podíl cizinců na trestné činnosti se zvýšil o jeden procentní bod a nejčastěji o občany Slovenska, Ukrajiny a Vietnamu. Výše zajištěného majetku z trestné činnosti byl v roce 2016 historicky největší v novodobé historii. Policii se podařilo zabavit majetek v celkové hodnotě převyšující 9,94 miliardy korun. Existují ale také typy kriminality, kterým se v roce 2016 dařilo. Téměř dvojnásobný nárůst byl zaznamenán porušení úmluvy CITES, která se zabývá nezákonným obchodem s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Zaznamenán byl velmi rozvinutý obchod se slonovinou, nosorožčími rohy nebo jednotlivými produkty z tygrů. Dalším typem kriminality, který je nejen v České republice na vzestupu, je kriminalita v kyberprostoru. Tento celosvětový trend byl zaznamenán také u nás a podle zprávy ministerstva vnitra z roku 2016 lze očekávat, že tento trend bude aktuální i do budoucna.
ČR ve srovnání se světem
Podle zprávy think tanku Institutu pro ekonomii a mír, který sídlí v australském Sydney, byla také v loňském roce Česká republika šestou nejbezpečnější zemí. Do žebříčku bylo zařazeno 163 zemí a hodnoceny byly podle 23 kritérií, jako je například ohrožení terorismem, možné konflikty se sousedy či zmiňovaná kriminalita uvnitř státu. Osm států v první desítce žebříčku jsou evropské země. Na místě druhém se umístil Nový Zéland, na místě osmém Kanada. Nejbezpečnější zemí se stal - stejně tak jako v předešlých ročnících - Island. Na opačném konci žebříčku je Afghánistán, Irák a Sýrie. Celkově si oproti loňskému roku polepšilo 93 zemí, oproti tomu v 63 státech se bezpečnostní situace zhoršila. Mezi takové patří například Velká Británie, Francie, Belgie nebo Turecko. Jejich pokles v celkovém hodnocení způsobily teroristické útoky z předešlých let i celková napjatá situace uvnitř země.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.