Státní zástupce navrhl mladíkovi, jenž loni na Českobudějovicku napadl dva policisty, z nichž jeden zemřel, trest za vraždu v horní hranici sazby - ta je 12 až 20 let. Žalobce Petr Dušek to v úterý řekl v závěrečné řeči při jednání Krajského soudu v Českých Budějovicích. Navrhl, aby soud přiznal poškozeným nárok na odškodnění téměř půl milionu korun, uhradit by ho měl obžalovaný, tedy osmnáctiletý Lukáš Hajný. Soudkyně Olga Smrčková řekla, že rozsudek padne 12. července.
Hajný loni 18. prosince ve Velicích, části obce Dříteň na Českobudějovicku, napadl podle obžaloby dřevěnou tyčí a nožem dva policisty, jeden z nich na následky zranění zemřel. Hajný vypověděl, že byl v den vraždy pod vlivem drog, nepoznal policisty a myslel si, že jsou to teroristé. V úterý se v závěrečné řeči za svůj čin omluvil.
"Navrhuji, aby byl uznán vinným. Naprosto bezdůvodně způsobil smrt jednoho policisty, druhého se pokusil zavraždit a způsobil mu těžká zranění. Navrhuji uložit důrazný nepodmíněný trest vyměřený při horní hranici sazby, aby byl zařazen do věznice se zvýšenou ostrahou. Výjimečný trest nenavrhuji proto, že se činu dopustil v mladistvém věku. Je nutné uložit mu ochranné léčení," řekl Dušek.
K co nejvyššímu trestu se v závěrečné řeči přiklonil i otec zabitého policisty. Obhájce Hajného Miroslav Kříženecký navrhl trest tři až deset let podle paragrafu 360 trestního zákoníku. Připomněl, že Hajný začal již ve 13 letech s čichačstvím, užíval marihuanu, lysohlávky, LSD a hlavně pervitin. "Hledal prostředek, jak dodat smysl svému chaotickému životu. Šlo o dlouhodobou závislost na všech jemu dostupných látkách. Navrhuji zvolit řešení, které nebude rozšiřovat tragický vývoj osobnosti obžalovaného, s použitím ochranného léčení," řekl Kříženecký.
Hajný, který bral poslední čtyři roky pervitin a jiné drogy, vypověděl, že v den vraždy dva nebo tři dny nespal a měl halucinace. Byl pod vlivem pervitinu. V úterý se omluvil. "Neomlouval jsem se písemnou formou, chtěl jsem se omluvit až tady při závěrečných řečech. Chtěl jsem se omluvit za to, co jsem způsobil, moc mě to mrzí, je to nepopsatelné," řekl Hajný.
Soudní znalkyně Lenka Fiedlerová uvedla, že Hajný není duševně nemocný a jeho rozpoznávací schopnosti jsou snížené zcela nepodstatně. V tom se rozchází se znalcem obhajoby Petrem Krekulem. Hajnému navrhla protitoxikomanickou léčbu, ale nevidí smysl v psychiatrické léčbě, protože porucha osobnosti se dá podle ní léčit jen z vlastní motivace dotyčného.
"Emoční nestabilita není závažná duševní porucha. Retardovaný ani psychotický není, utratil za drogy skoro 150 tisíc korun a byl si toho vědom. Velice dobře zná i odvykací projevy na drogách, zná akutní intoxikaci, dokázal ji popsat. Ovládací schopnosti měl v předmětné době snížené měrou podstatnou. Jediným možným řešením situace je protitoxikologické léčení," řekla Fiedlerová.
Soud odmítl námitku obhajoby z podjatosti, Kříženecký podá stížnost. Námitku vznesl advokát proto, že matka obžalovaného, která využila práva nevypovídat, nesmí až do vyhlášení rozsudku do soudní síně kvůli nevhodnému chování. "Nerespektovala jednání soudu. Byla poučena, jak se má v soudní síni chovat, a chovala se tady, jak se chovala, všichni jsme to viděli, křičela na nás, proto byla vyloučena z projednávání," řekla soudkyně. Podle obhájce je pro Hajného důležité, aby tam matka byla.