Nebýt jména Rittig, nesedíme tady, tvrdí soudu exšéf Olea

Domácí
20. 11. 2015 12:11
Na snímku je jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, obžalovaný Michal Urbánek.
Na snímku je jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, obžalovaný Michal Urbánek.

Zakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) Michal Urbánek u soudu po třech dnech dokončil svou obsáhlou výpověď. Mimo jiné uvedl, že nebýt jména lobbisty Iva Rittiga, kauza údajného vyvedení 20 milionů korun z firmy by nevznikla. V pondělí bude hlavní líčení pokračovat výslechem teprve druhého z deseti obžalovaných, spoluzakladatele OCh Kamila Jirounka. Předsedkyně soudního senátu přitom původně počítala s tím, že ve středu už začnou vypovídat svědci.

Obžalovaný Rittig se nyní jednání u pražského městského soudu na vlastní žádost neúčastní. Slíbil, že se dostaví, až na něj přijde řada s výpovědí. Urbánek senátu řekl, že lobbistu nezná. "Osoba Ivo Rittig nemá žádný vztah k naší společnosti. Kdyby tady s námi neseděl, tak by se neprojednával tento případ," prohlásil. Jeho proslov provázely stejně jako v předchozích dvou dnech spory se soudkyní Kateřinou Radkovskou, která ho upozorňovala, že se ve svých výrocích opakuje.

Některé pasáže z obžaloby Urbánek označil za naprostou lež. "Kde je prokázáno, že se Rittig podílel na formulaci smluvního vztahu mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets? Nevím, proč mám sedět na lavici obžalovaných jen proto, že si to pan státní zástupce vymyslel," namítal. Po svém obsáhlém kritickém komentáři k odůvodnění obžaloby pak odpovídal na otázky trestního senátu, žalobce a advokátů.

Hlavní líčení u Městského soudu v Praze, případ lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické společnosti Oleo Chemical. Zleva jsou obžalovaní Michal Urbánek, Kamil Jirounek, Radomír Kučera, Peter Kmeť, David Michal, Karolína Babáková, Jana Šádková, Petr Michal, Jaroslav Kubiska a Ivo Rittig.

Členům senátu rozdal papír s grafy a rozhodl se popsat historii OCh v souvislosti se situací na trhu, aby vysvětlil, proč potřeboval od karibské Cokeville Assets poradenství, které bylo podle obžaloby fiktivní. Radkovská ho chtěla zarazit, po námitkách advokátů nakonec obžalovaného nechala mluvit. Upozornila ho však, že nesmí odbíhat od tématu. Navíc ho vyzvala, aby dokument poskytl i státnímu zástupci. "Já myslel, že o to nemá zájem, nezajímal se několik let," reagoval Urbánek. "Pan státní zástupce je zúčastněná strana," konstatovala soudkyně.

Na snímku Ivo Rittig (vlevo). Skupina podle obžaloby vyvedla z firmy zhruba 20 milionů korun za údajně fiktivní poradenství, peníze podle spisu mířily k Rittigovi.Žalobce Adam Borgula sledoval Urbánkovo vystoupení bez reakcí. Médiím už dříve sdělil, že pro podání obžaloby shledal důvody na základě policejního vyšetřování.

Podle Borguly uzavřeli šéfové Oleo Chemical sérii smluv na poradenství od společnosti Cokeville Assets, skutečným účelem převodů peněz však prý bylo odčerpání majetku firmy k Rittigovi. Většině obžalovaných hrozí až desetileté vězení, státní zastupitelství navrhuje pro jednoho uznání tzv. pozice spolupracujícího obviněného.

Obžaloba míří vedle Rittiga, Urbánka a Jirounka také na Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, lobbistovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v OCh Radomíra Kučeru a účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou. O spolupracující pozici žádá finanční odborník Peskimu Jaroslav Kubiska.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ