Nejčastěji se topí starší muži, smrt číhá v rybnících a řekách

Domácí
13. 7. 2017 14:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Smrtí utonutím umírá stále méně lidí. Loni jich bylo 181, před deseti lety přitom statistiky zaznamenaly 256 obětí. U řady utonutí se neprokáže příčina úmrtí. Převažují muži, průměrný věk utonulých je u obou pohlaví více než 50 let.

V roce 2016 utonulo 181 osob, což tvoří 0,17 % ze všech příčin úmrtí za loňský rok. "Dá se říct, že to není příliš významný podíl na celkovém počtu zemřelých. Například rakovina průdušek a plic byla příčinou úmrtí u 4,9 % všech zemřelých a infarkt myokardu u 4,2 %. Ve srovnání s počtem utonulých zemřelo téměř čtyřikrát více lidí například v důsledku dopravní nehody, na otravy pak dvakrát více," říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Nejčastějším způsobem utonutí byl loni pád do přírodní vody, tedy do rybníka nebo řeky. Zemřelo tak 61 osob, tedy 33,7 % všech utonulých. U 19,3 % případů nebyl způsob utonutí určen.

Mezi utonulými převažují muži. Loni se jich utopilo 143, zatímco žen pouze 38. Z dat za poslední roky také vyplývá, že většina utonulých je středního věku. Průměrný věk utonulého muže byl loni 52,6 let a v případě ženy 54,3 let. "Sedmi utonulým bylo méně než 15 let, pět z nich bylo dokonce mladších než čtyři roky. Počty utonulých dětí meziročně kolísají na nízkých hodnotách. U většiny těchto úmrtí není určen přesný způsob utonutí," doplňuje Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Z krajů se nejvíce případů utonutí stalo ve Středočeském kraji, kde takto zemřelo 22 osob. Nejméně mrtvých utonutím hlásí Liberecký kraj, kde to bylo pět osob. Z hlediska celého roku byly nejhorší letní prázdniny, v jejich průběhu zemřela čtvrtina utonulých.

Autor: Kamila Steinbachová Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ