Ústavní soud nařídil Nejvyššímu soudu, aby se znovu zabýval kauzou Jana Eliáše, vyjádřil při tom pochybnosti nad pádností shromážděných důkazů. Eliáš dostal 13 let vězení za vraždu prostitutky v Brně.
Verdikt prozatím dále platí, ústavní soudci kvůli minimalizaci zásahů totiž zároveň odmítli část stížnosti, která směřovala proti rozhodnutím Krajského soudu v Brně a Vrchního soudu v Olomouci. Případ se vrací do stadia, kdy Eliáš podal druhé dovolání k Nejvyššímu soudu.
Stížnost poukazovala na údajné porušení práva na spravedlivý proces. Zmiňovala extrémní rozpor mezi provedenými důkazy a právními závěry, zpochybnila zejména pachové stopy. Podle ústavních soudců samotné pachové stopy skutečně nepostačují k odsouzení. Důležitou výpověď spoluvězně označili soudci v nálezu za nejednoznačnou.
Celkově jsou důkazy proti Eliášovi slabé, vyplývá z nálezu. Neprokázaná vina je v právním státě totéž, co prokázaná nevina, zdůraznil soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.
Advokát Ludvík Ševčík ocenil věcnost a formulační přímost nálezu. K pachovým stopám podle něj nepřibyl téměř žádný další pádný důkaz. "A pachové stopy svědčí o tom, že se nějaký člověk někde nacházel, nikoliv že tam něco spáchal," řekl Ševčík.
Vyhlášení nálezu se obžalovaný osobně nezúčastnil. Vinu dlouhodobě popírá. V minulosti se jej Nejvyšší soud už jednou zastal a kvůli nejasnostem v důkazech nařídil Krajskému soudu v Brně nové projednání kauzy. Napodruhé ovšem dostal Eliáš totožný trest. S druhým dovoláním nepochodil, Nejvyšší soud už byl s hodnocením důkazů spokojen. Teď musí druhé dovolání zvážit znovu.
Tragédie se odehrála v roce 2009 v rodinném domě, kde starší žena provozovala prostituci. Pachatel ji podle obžaloby nejdříve svázal provazem a poté začal bít. Použil tupý i sečný nástroj a útočil na hlavu. Nakonec ji škrtil.
Prostitutka utrpěla řadu zranění včetně zlomenin a krvácení do mozku. Zemřela na místě. Motiv činu není známý. Kriminalisté Eliáše zadrželi až čtyři roky po činu. S prostitutkou se znal.