Nejvyšší soud zamítl dovolání Petra Kramného, který byl za vraždu manželky a dcery během dovolené v Egyptě potrestán 28 lety vězení. Informaci o zamítavém stanovisku senátu Nejvyššího soudu v Brně potvrdil žalobce Krajského státního zastupitelství v Ostravě Vít Legerský. Kramného advokátka Jana Rejžková řekla, že do dvou měsíců podá ústavní stížnost.
Nejvyšší soud rozhodl už před časem. Výsledek jednání nezveřejnil. Sdílný zatím není ani Krajský soud v Ostravě, který musí počkat, až bude rozhodnutí doručeno všem účastníkům řízení. V úterý bylo rozhodnutí čítající čtyři desítky stran doručeno státnímu zástupci Vítu Legerskému, který případ dozoroval v prvoinstančním soudním jednání.
"Rozhodnutí nejvyššího soudu, kterým bylo odmítnuto dovolání Petra Kramného, mě nijak nepřekvapilo," uvedl Legerský. Více se k výsledku nechtěl vyjadřovat, neboť se s vyjádřením Nejvyššího soudu teprve seznamuje.
V úterý už měla rozhodnutí i advokátka Kramného Jana Rejžková a řekla, že je nechce komentovat. "Brala jsem dovolání jako formální krok, abych mohla podat ústavní stížnost," vysvětlila. "Já ani klient proto rozhodnutí nebereme jako prohru. Nejvyšší soud většinu dovolání zamítá. Na to má právo. Ústavní soud zase už řadu jiných rozhodnutí zrušil," doplnila. Text ústavní stížnosti už připravuje a na podání má dva měsíce.
Projednávání Kramného dovolání nebylo bez komplikací. Nejprve na svou možnou podjatost upozornil soudce Vladimír Veselý. Loni se totiž při obědě setkal se znalcem, který se podílel na revizní analýze v Kramného kauze. Mimoděk si tehdy vyslechl jeho náhled na případ. Poté obhajoba s úspěchem navrhla ještě vyloučení soudců Iva Kouřila, Jana Engelmanna a Michala Mikláše.
Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v Egyptě zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Rozsudek už je pravomocný, Vrchní soud v Olomouci ho potvrdil. Kramný vinu od počátku popírá. Opírá se především o to, že podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl čeští znalci došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek.
Expertizy jsou opakovaně terčem kritiky obhajoby. Za Kramného práva se zasazuje také spolek Šalamoun. Brněnská policie odložila trestní oznámení, které spolek na neznámého pachatele podal loni v dubnu a v němž poukazoval na údajnou manipulaci se vzorky tkání zemřelé Kramného manželky. Na snímcích těchto vzorků byla postavena část obžaloby. Spolek proti odložení podal stížnost.