Rozkvět černého trhu
Pašeráci si vybrali Česko. Vozí sem kly a rohy
02.10.2014 06:01 Původní zpráva
Z Česka se stává významná tranzitní země, přes niž se pašují sloní kly a jiné části vzácných zvířat do Asie. Do nelegálního obchodu jsou přitom zapojeni Vietnamci. Právě do jejich země trofeje často putují.
Na pražském letišti Václava Havla letos celníci zadrželi už tři zásilky sloních klů. Na černém trhu by za ně pašeráci utržili miliony korun. Všechny případy přitom spojuje to, že kly směřovaly do Vietnamu a propašovat se je tam pokoušeli vietnamští občané.
Česká inspekce životního prostředí má navíc informace o dvou případech pašování slonoviny z Německa, celkem šlo o 92 kilogramů. Podle inspekce se ji snažili vyvézt čeští občané vietnamského původu do Asie.
A při nedávné razii v Chebu, Lounech a na dvou místech v Praze zadržela policie tři osoby a obvinila je z trestného činu neoprávněného nakládání s volně žijícími živočichy, za což hrozí několikaleté vězení. V posledních letech celníci odhalili rovněž několik pokusů o pašování nosorožčích rohů.
"Česká republika poněkud překvapivě patří mezi významné tranzitní země nelegálního mezinárodního obchodu s rohy, které z Afriky putují do místa určení - hlavně do Vietnamu a Číny. To, že v posledních letech naše celní správa a inspekce životního prostředí ve spolupráci s okolními zeměmi zachytila nelegální dodávky rohů o celkovém objemu zhruba 100 milionů korun, které měly vazbu na české občany, dokládá nejenom kvalitu práce těchto orgánů, ale i velikost problému," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel státní Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
Pytlačení slonů a nosorožců je v posledních letech na vzestupu. Ředitel Pelc připomněl, že ještě docela nedávno, v roce 2006, bylo v Africe nelegálně zabito "jenom" šedesát nosorožců. Jenže pak se neobyčejně zvedl zájem o slonovinu a rohovinu v jihovýchodní Asii zejména v souvislosti s rozšířením "zázračných" léčebných účinků prášku ze sloních klů - od léčení rakoviny až po snižování teploty či odstranění kocoviny.
"Nákup prášku z nosorožčího rohu se stal dokonce součástí určitého společenského statusu. Cena na černém trhu za kilogram je stejná jako cena zlata a přesahuje milion korun. Co na tom, že seriózní výzkumy dokládají, že prášek z nosorožčího rohu má léčivé účinky podobné jako naše vlasy a nebo ustřihnuté nehty," konstatuje František Pelc z Agentury ochrany přírody a krajiny.
I tak poptávka neustále roste, což se pak promítá do počtu upytlačených zvířat. V posledních letech se jenom v jižní Africe vykazuje více než tisíc nelegálně zabitých nosorožců a před pár lety byl v přírodě dokonce definitivně vybit západoafrický podruh nosorožce dvourohého.
"Stačí pár let a populace nosorožců budou nad propastí úplného zániku, tak jak tomu bylo před dvaceti lety. Při tom všem samozřejmě dochází k mnoha lidským tragediím, kdy umírají strážci parků i pytláci. Zdá se, že volný trh tento problém nevyřeší," soudí Pelc.
Podle Pelce je především zapotřebí snížit poptávku po nosorožčím rohu. Proto mají význam akce "Burn horns - save rhinos", při nichž se spalují zásoby rohů a ukazuje se na nesmyslnost jejich léčivých účinků. V září k tomu přistoupilo několik evropských měst a také Zoo Dvůr Králové, která spalovala rohy z uhynulých kusů nebo ze zvířat, kterým se kvůli transportu musel roh odříznout (pak doroste).
"Až se tyto akce uskuteční za zájmu médií ve městech jihovýchodní Asie, bude to signál k zásadnímu obratu. Zatím to tak ale moc nevypadá. Když keňský prezident Daniel arap Moi a významný paleontolog Richard Leakey v roce 1989 spálili jako protest proti vybíjení slonů 12 tun klů (dnes v hodnotě stovek milionů korun na černém trhu), bylo to nejen velkolepé a velkorysé, ale někteří z toho byli na rozpacích. Na desítky let to však nesmyslné pytlačení slonů v Keni zmírnilo," dodal František Pelc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Podle Jana Stejskala z královédvorské zoo přineslo spálení jejich nosorožčích rohů už první ohlasy přímo v Asii. "Zpráva vyšla ve vietnamských médiích, dokonce i na oficiálním portálu komunistické strany. CITES Vietnam hodlá oslovit jejich české kolegy, aby se v jejich zemi zúčastnili semináře o snižování poptávky a potírání nelegálního obchodu. Naše zoo už byla také oslovena, zda by se nechtěla podílet na kampani přímo ve Vietnamu," řekl pro TÝDEN.CZ Stejskal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.