Policie obvinila tři úředníky kvůli pokutě za čerpání peněz z EU

Domácí
11. 10. 2016 11:04
Logo ministerstva průmyslu a obchodu.
Logo ministerstva průmyslu a obchodu.

Policie obvinila tři úředníky z ministerstva průmyslu a obchodu, kteří podle kriminalistů odpovídají za chyby při čerpání evropských dotací na záruky pro zvýhodněné podnikatelské úvěry v letech 2007 až 2010. Napsal to server Neovlivní. Česko muselo kvůli tomu vrátit Bruselu v přepočtu 1,83 miliardy korun, které EU na záruky poskytlo. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že s ohledem na vyšetřování nemůže sdělovat detailnější informace.

"Aniž bych uváděla konkrétní jména, mohu sdělit, že ve věci, na kterou se ptáte, policie obvinila konkrétní osoby," sdělila serveru vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Podle zdroje serveru byli obviněni bývalý sekční šéf, ředitel odboru a bývalá ředitelka odboru. Protikorupční policie začala případ řešit už před více než dvěma roky.

Dvoutřetinový podíl

Podnikatelské záruky v letech 2007 až 2010 přidělovala Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), v níž tehdy stát vlastnil dvoutřetinový podíl. Ve dvou programech Záruka a Progres využila na záruky 5,7 miliardy korun z evropského operačního programu Podnikání a inovace. Peníze na záruky ale ČMZRB dostala bez výběrového řízení, i když tehdy třetinu jejích akcií držely soukromé banky Česká spořitelna a Komerční banka. Tyto banky garantované úvěry i nejčastěji poskytovaly.

Mluvčí MPO František Kotrba dnes ČTK sdělil, že resort aktivně spolupracuje s Evropskou komisí na tom, aby připravované smlouvy s ČMZRB o finančních nástrojích plně reflektovaly aktuální požadavky a podmínky komise. "S ohledem na probíhající vyšetřování orgány činnými v trestním řízení, jimž MPO poskytuje součinnost, nemůže k věci, která se datuje z roku 2007, sdělovat detailnější informace," uvedl mluvčí.

Podle zprávy Evropské komise je výběr finančního zprostředkovatele bez veřejné soutěže netransparentním způsobem, který je v rozporu s platnými právními předpisy EU. Komise také míní, že náklady banky spojené s řízením programů byly příliš vysoké.

Chyby v poskytování záruk popsala kontrolní zpráva Bruselu z roku 2011, po třech letech vyjednávání stát přijal korekci 1,83 miliardy korun za program Záruka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ