Policie ve středu potvrdila, že v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně zasahovala v úterý kvůli podezření z trestné činnosti související s hospodařením nemocnice. Zajišťovala důkazy při prověřování možného spáchání dvou trestných činů, řekla ve středu zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
Policie případ prověřuje pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. "U těchto trestných činů hrozí pachateli v případě prokázání viny a odsouzení dvouletý trest odnětí svobody. Není však vyloučeno, že při prověřování dojde ke zpřísnění trestněprávní kvalifikace," uvedla Kozumplíková.
Podle ní nelze nyní odhadnout, jak dlouho bude prověřování případu trvat. Policisté přijeli do nemocnice v úterý ráno a byli zde do nočních hodin. Uzavřeli šesté patro budovy, kde je například právní oddělení a oddělení kontroly, a sedmé patro, v němž sídlí ředitelství či ekonomický útvar.
Hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPO) ve středu řekl, že Zlínský kraj coby jediný akcionář chtěl po nemocnici auditní řízení. "Nezávislý auditor podával dozorčí radě i valné hromadě třikrát ročně informace o proběhlém šetření. Dosavadní informace vždy uváděly, že všechny údaje hospodaření nemocnice jsou správně zaúčtovány. Proto mě podezření z trestného činu překvapuje," uvedl Nečas.
V minulosti podal trestní oznámení v souvislosti s hospodařením zlínské nemocnice Nadační fond proti korupci. Oznámení se v červenci 2014 týkalo zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušování pravomoci při správě cizího majetku či pletich při veřejných zakázkách, uvedl ve středu v tiskové zprávě fond.
Úlohu kraje suploval Nadační fond proti korupci
Zlínská nemocnice podle fondu ještě v roce 2013 dlužila kolem 800 milionů Kč "kvůli zcela tragickému hospodaření" a Zlínský kraj podle fondu tuto situaci řešil půjčkou nemocnici, kterou ale časem proměnil na dar. "Opominul ovšem, že za toto hospodaření musí být odpovědné konkrétní osoby a všechna zjištění tak nakonec doručil státnímu zastupitelství až Nadační fond proti korupci, který tak suploval úlohu kraje," uvedl ve středu fond v tiskové zprávě.
Hospodaření nemocnice v posledních letech končilo kladně, přesto její fungování často kritizovali někteří opoziční krajští zastupitelé. Letos by podle Nečase nemocnice měla také hospodařit se ziskem, přestože je nyní ve ztrátě. Na konci srpna činila ztráta nemocnice asi 15 milionů korun. Podle vedení kraje ztrátu způsobilo nedostatečné financování léků speciálních center. Náklady na léky se podle Nečase zvýšily asi o 20 milionů korun.
Zlínská nemocnice má 15 specializovaných center, ve kterých se léčí ty nejtěžší případy z celého kraje. Loni nemocnice hospodařila se ziskem přes osm milionů korun. V roce 2013 však čtyři krajské nemocnice hospodařily s rekordní ztrátou 270 milionů korun, ztráta KNTB činila v tom roce 190 milionů Kč. Lepší výsledky později podle Nečase způsobila příznivější úhradová vyhláška. Tři krajské nemocnice, v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, hospodaří letos zatím se ziskem.
Podle Nečase se také postupně snižuje ztráta KNTB z minulých let, která činila až kolem 770 milionů korun. Letos na konci srpna byla asi 206 milionů. Výrazně pomohlo také to, že zastupitelé letos snížili částečnou úhradu neuhrazené ztráty minulých let nemocnice snížením vkladu jediného akcionáře, tedy Zlínského kraje, o 500 milionů Kč. Opozice tento krok kritizovala.