Domov Petruška
Policie šetří podvody a podezřelá úmrtí v seniorském domě
28.08.2014 11:15 Aktualizováno 28.08. 12:03
Policie obvinila muže a ženu z milionového podvodu s penězi důchodkyně v domě pro seniory Petruška v Šestajovicích u Prahy. Jde o ředitelku domova a jejího bývalého přítele, na jehož účet byly údajně převáděny i některé důchody. Senioři prý v domě žili v mizerných hygienických podmínkách, kriminalisté prověřují také podezřelé úmrtí. Soud poslal obviněné do vazby, řekla dnes novinářům kriminalistka Martina Mrňáková.
Na případ upozornil kamarád čtyřiaosmdesátileté seniorky trpící lehkou demencí, který za ní pravidelně docházel a zjistil, že dostává upomínky, protože jí z účtu neodcházely platby. Poté přišel na to, že její účet se zhruba milionem korun byl zrušený. Po trestním oznámení policie zjistila, že ředitelka domova, sedmatřicetiletá Petra Brožová, odvezla seniorku krátce po jejím příchodu do zařízení do banky a nechala peníze převést na účet svého bývalého přítele, šestadvacetiletého Jiřího Kunčara.
Policisté Brožovou, která je podle policie organizátorkou trestné činnosti, a Kunčara jako spolupachatele zadržela koncem června a v srpnu. Oba pak poslal soud do vazby. Milion korun se nepodařilo dohledat, peníze byly odčerpané převážně platební kartou.
"Domov se navenek tvářil jako domov důchodců, ve skutečnosti byl provozován na základě oprávnění k provozu ubytovacích služeb," dodala vyšetřovatelka. Je to podle ní "rodinný podnik", protože tam pracují převážně příbuzní Brožové, kteří zajišťují provoz i nadále. Zařízení funguje od roku 2012 a je v něm zhruba dvacet míst. Kolik seniorů domovem od té doby prošlo, není podle policie zatím zřejmé. Vedení si klienty tipovalo údajně v nemocnicích, u lékařů, měli i webové stránky a letáky.
Policie má podezření, že na Kunčarův účet chodily důchody některých seniorů. Zatím ale prý nelze prokázat, zda byly součástí trestné činnosti, protože mohly sloužit na provoz.
Krajská policie podle Mrňákové prověřuje také podezřelé úmrtí v domově. Další vyšetřovali již v minulosti, neprokázalo se ale cizí zavinění.
Kontrola Kanceláře veřejného ochránce práv zjistila, že se v domově s klienty špatně zachází, zasahuje se do jejich práv a jsou tam zavření bez jakékoliv aktivity. V domově jsou také špatné hygienické podmínky. Někteří pracovníci mají pouze základní vzdělání, přitom ale bez patřičné kvalifikace běžně manipulovali s léky.
Policie případ stále vyšetřuje a hledá příbuzné seniorů, kteří se mohli stát obětí podvodu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.