Z Labe v Ústí technici po deseti dnech vytáhli těžký bagr. Potopil se 19. října nad střekovskými zdymadly i s nákladním člunem, který ho převážel. Naopak vyprošťování člunu už majitel vzdal; dostupnou technikou by zřejmě nešlo ho ze sedmimetrové hloubky vylovit.
Třicetitunový bagr se při potápění zaklesl do druhého člunu, takže nebyl v takové hloubce, ale i tak měl přivolaný lodní jeřáb s jeho vyprošťováním co dělat. Nadřeli se i potápěči, kteří si stěžovali na špatnou viditelnost v řece.
"Jeřáb by měl mít nosnost až 60 tun, ale na tu délku, na jakou sahali, to sotva stačilo," řekl Jindřich Zídek z Povodí Labe. A protože potopená loď váží 110 tun a je až na samém dnu, tedy v hloubce až sedmi metrů, majitel její vyprošťování definitivně vzdal.
O rozřezání lodi na díly uvažoval majitel několik dnů a dnes se k němu definitivně rozhodl. Člun o výtlaku až 500 tun sestává ze 110 tun železa, což při dnešních cenách šrotu znamená minimálně 500 tisíc korun. A tržní cena nebyla o moc vyšší, protože mu stejně brzy končilo lodní osvědčení a muselo by se prodlužovat, řekl mimo záznam zdroj blízký lodní dopravě.
Před rozřezáním bude potřeba potopený člun vyprázdnit od balastu, tvořeného betonovými panely, což potrvá zřejmě až do začátku příštího týdne. Loď by se potom měla řezat na tři části, takže jeřáb a potápěči zřejmě zůstanou na místě ještě delší dobu.
Souprava tlačného remorkéru a dvou nákladních člunů o výtlaku 500 a 1000 tun čistila břehy od nánosů z předloňské povodně, při cestě do přístavu se ale 19. října odpoledne dostala do potíží a kapitán už nestihl dostat lodě na břeh. Při incidentu nebyl nikdo zraněn, do řeky ale uniklo menší množství paliva a oleje.