Olomoučtí kriminalisté varují před podvody na internetových seznamkách. Reagují tak na nedávný případ, kdy žena poslala do USA 750 amerických dolarů (zhruba 19 tisíc korun) muži, který o sobě tvrdil, že je vdovec. Peníze mu měly zajistit přepravu zavazadel z jeho vojenské mise. Když ale žena finanční prostředky poslala, přestal komunikovat.
Podle policistů nejde o ojedinělé případy. Lidé by měli být při komunikaci na internetu obezřetní, uvedla policejní mluvčí Marie Šafářová. V kraji již dříve vzniklo speciální oddělení pro boj s internetovou kriminalitou.
Poslední případ vyšetřují kriminalisté od minulého týdne, muž od své oběti vylákal platbu na zahraniční bankovní účet. "Vydával se za vdovce z Ameriky, architekta, který má devítiletou dceru. Také ženě sdělil, že momentálně působí jako voják v Afghánistánu a mise právě končí. Domluvili se na schůzce v České republice s tím, že nejprve pošle svá zavazadla," uvedla mluvčí.
Podle kriminalistů mohou být stejným nebo obdobným způsobem kontaktovány další ženy na seznamovacích portálech. Policisté proto lidi nabádají, aby nejen na sociálních sítích, ale i jinde v prostředí internetu byli zvlášť opatrní a ostražití. Poukazují přitom na to, že anonymita internetu umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti.
S podobnými případy se policie v kraji setkala už v minulosti, šlo například o legendy, kdy se pachatelé vydávali za americké vojáky na misích, vyskytly se i různé příběhy údajných generálů. Často se také pachatel vydává za advokáta, který vyřizuje dědictví, a oslovení lidé mají být příbuznými zemřelých. Oběť tito lidé přesvědčují o své tíživé situaci a žádají o zaslání finančních prostředků, dodala Šafářová.
Podle policejních statistik počet trestných činů páchaných prostřednictvím internetu klesl, loni to bylo 286 případů, o rok dříve 405. Pro vedení policie je i nadále potírání kyberkriminality jednou z priorit v letošním roce, uvedl na konci ledna náměstek krajského policejního ředitele Radovan Vojta.