Obavy
Pražané se bojí násilníků a kapsářů. Džihádisté ostrouhali
02.05.2016 18:48
Více než polovina Pražanů se cítím ohrožena kapesními krádežemi nebo vloupáním do jejich domu, bytu či sklepa. Více lidí než dříve se bojí násilné nebo sexuální trestné činnosti, naopak výrazně klesl strach z extremismu. Vyplývá to z Analýzy pocitu bezpečí 2015, který pro Prahu zpracovala společnost Ipsos. V průzkumu odpovídalo 1000 obyvatel metropole.
Ohroženo kapesními krádežemi se cítí 60 procent dotazovaných, následuje vloupání (57 pct.), loupežná přepadení a krádeže či vykradení aut (50 pct.), zneužití osobních údajů (47 pct.) a vandalismus (43 pct.). Vraždy se obává 38 procent lidí, znásilnění 36 procent, vydírání 28 procent a domácího násilí 16 procent. Strach z extremismu se za pět let snížil o desetinu.
Kapsářství považují za problém především lidé z Prahy 1, 5, 9 a 21. Krádeže nebo vykradení auta se bojí o něco více lidé z okrajových částí Prahy. Strach z ublížení na zdraví je naopak nadprůměrný v centru. Znásilnění se bojí nejvíc lidé v Praze 15 a Praze 18.
Oběťmi trestné činnosti se stala více než čtvrtina Pražanů, v polovině případů šlo o kapesní krádeže, v další třetině o vykradená či ukradená auta. Za posledních pět let výrazně přibylo obětí, které trestný čin ohlásily na policii. Loni šlo o 78 procent z nich, v posledním průzkumu o deset procent méně. "Nejčastějším důvodem pro neohlášení trestného činu bylo přesvědčení, že ohlášením na policii by se stejně nic nevyřešilo, a nedůvěra v dopadení a potrestání pachatele," píše se v dokumentu.
Průzkum navazuje na analýzy pocitu bezpečí let 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Zúčastnilo se ho ve druhé polovině října 2015 tisícovka obyvatel ze všech pražských městských částí. Pro magistrát ho za 200.000 korun zpracovala firma Ipsos, která vyhrála veřejnou zakázku.
Z analýzy dále vyplynulo, že mezi nejzávažnější problémy města patří podle Pražanů drogy a drogově závislí, to uvedlo 73 procent dotazovaných. Lidem vadí i vandalismus, pouliční kriminalita, krádeže v MHD, bezdomovectví a agresivita lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.