Přes deset měsíců se v Pákistánu táhne případ mladé Češky, která byla zadržena na mezinárodním letišti ve městě Láhaur s devíti kilogramy heroinu. Vlastní soudní proces začal 1. března. Řada soudních jednání byla ale od té doby z různých důvodů odročena - třeba kvůli stávce soudců, kriketovému turnaji nebo proto, že soudce byl delší dobu na náboženské pouti. Ani úterní soudní stání žádný posun nepřineslo.
"Opakovaně se nedostavil státní zástupce. Další soudní stání se uskuteční ve čtvrtek 22. listopadu," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.
Česká diplomacie podle ní nemá žádné možnosti, jak průtahy ovlivnit. "Česká republika nemůže zasahovat do soudních řízení v jiných zemích. Stejně tak žádná cizí země nemůže zasahovat do soudních řízení v ČR," uvedla mluvčí Černínského paláce. Soudů s obviněnou ženou se pravidelně účastní asistent českého honorárního konzula v Láhauru, který jí předává dopisy od její rodiny a naopak přebírá její korespondenci do vlasti. Většinou má možnost s ní krátce promluvit a zeptat se jí zejména na její zdravotní stav.
Pákistánští celníci zadrželi mladou ženu z České republiky 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Odtud se podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v jejím kufru. Kromě Češky byl obviněn ještě jeden muž, který není z České republiky. Žena vinu odmítá.
Soudní stání v případu jsou od březnového zahájení procesu v Láhauru plánována téměř každý týden, bývá ale spíš překvapením, když se uskuteční. Nejčastějším důvodem odročení je nepřítomnost některé z důležitých osob, ať už svědků, státního zástupce, obhájce či přímo soudce. Dovolená, kterou si soudce vzal - například kvůli vykonání náboženské pouti - byla příčinou hned několika odkladů.
Jindy byly důvody odložení jednání ještě kurióznější. Například 20. března byl soud s Češkou odročen kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům, která v Láhauru vznikla kvůli kriketovému turnaji.
V dubnu se souzená Češka rozhodla vyměnit svého právního zástupce, což způsobilo další průtahy. Stání se odročovala například proto, že nový právník obdržel se zpožděním podkladové dokumenty. Obvinění Češky z pašování drog bylo u soudu v Pákistánu přečteno až 24. dubna. Následně začali před soudem vypovídat svědci.
Koncem května stávkovali v Láhauru soudci, což postup procesu znovu zdrželo. V září nastala další komplikace - původně přidělený soudce, který jednání vedl, byl přemístěn do jiného města a případ tak dostal na starosti jiný soudce.
Po jeho nástupu se odklady opakovaly. Kupříkladu 6. října se stání nekonalo z bezpečnostních důvodů kvůli pořádání místní akce, 17. října si vzal nový soudce dovolenou a 20. října se k soudu nedostavil vyšetřovatel celního úřadu, který měl vystoupit jako svědek. Jen během listopadu byl soud zatím svolán dvanáctkrát.
Pákistánský list The Nation ve svém internetovém vydání s odvoláním na soudce 21. října tvrdil, že případ Češky bude rozhodnut do konce října. Kdy by mohl být verdikt vynesen, však ani o měsíc později není známo.
Praha zatím nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu o předávání vězňů. České ministerstvo spravedlnosti v březnu v souvislosti s případem obviněné Češky uvedlo, že má zájem takovou smlouvu uzavřít.