Přišli <span>jako studenti</span>, pak děsivě vraždili

Domácí
1. 4. 2008 06:05
Přišli sem studovat, ale místo toho vraždí.
Přišli sem studovat, ale místo toho vraždí.
Přišli sem studovat, ale místo toho vraždí.

Oficiálně sem přišli jako studenti. Místo škole se však věnovali organizovanému zločinu. Teď čtveřici mladíků z Uzbekistánu zatkli policisté za brutální vraždu dvaadvacetileté dívky v centru Prahy. Podle kriminalistů případ ukazuje na dosud skryté riziko: do Česka legálně proudí stovky lidí ze zemí bývalého Sovětského svazu. A jako na studenty je na ně policie krátká.

O tom, kdo získá studentská víza, rozhoduje cizinecká policie. "My pro ni pouze připravujeme podklady," řekl český velvyslanec v Uzbekistánu Aleš Fojtík. Například většina Uzbeků, kteří si žádají o studentská víza, jedou do České republiky nejprve studovat do jazykové školy. "Nejprve se musí naučit češtinu, aby pak nemuseli platit školné. Nemají totiž tolik peněz," vysvětlil Fojtík.

V roce 2007 získalo studentské vízum do Česka přes tři tisíce žadatelů ze zemí bývalého Sovětského svazu. Dvě stě šedesát tři jich bylo z Uzbekistánu. Mezi nimi i čtveřice mladíků, která nyní skončila ve vazbě.

První z nich se na studentské vízum v Česku objevil již v roce 2005. Nikdo z party do školy nikdy nenastoupili a zřejmě ani nastoupit nechtěl. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) je nejprve začali stíhat kvůli nezvykle brutálnímu loupežnému přepadení na Frýdecko-Místecku. Vyšetřování zavedlo kriminalisty až do Prahy. Policisté zjistili, že mladí muži mají na svědomí i surovou vraždu dvaadvacetileté dívky v pražské Vodičkově ulici.

ČTĚTE TAKÉ: Vrazi z Vodičkovy ulice oběti dusili a pálili

"Ve skutečnosti tady ti lidé vůbec nestudují, celé je to jen podvod," řekl šéf pražské kriminálky Milan Jindrák. Podle něj to funguje tak, že různé agentury lanaří v zahraničí mladé lidi a za úplatu je vozí do Česka.

Žádná kontrola

Problém je v tom, že studenty ze zahraničí po obdržení víza již nikdo nemůže pořádně kontrolovat. "Studenti musejí předložit, že se dostali na určitou školu a mimo jiné na základě toho dostanou víza zpravidla na rok. Pokud si chtějí pobyt prodloužit, je třeba po roce přinést nové potvrzení ze školy," vysvětlila mluvčí cizinecké policie Barbora Kudláčková.

Dohlížet na takové studenty nemůže ani škola, do které nastoupili. Pokud jsou schopni studovat v češtině, vztahují se na ně stejná pravidla jako na české studenty. Neplatí žádné školné.

Například na ČVUT mají studenti ze zahraničí, kteří studují v angličtině, přiřazené své tutory. "Ti jim pomáhají a také tak vlastně kontrolují, zda studují. Samozřejmě se ale najdou i tací, kteří zaplatí školné a do školy nechodí," řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková. Podle ní však jde spíše o výjimky.

Zneužívání studentských víz řeší cizinecká policie poměrně často. Šanci dozvědět se, že studenti do školy nenastoupili, mají jedině tak, že se jim ozve sama škola. V případě, že cizinec nezačal školu studovat nebo si neplní studentské povinnosti, mu cizinecká policie pobyt ukončí. "Jenže to nám zpravidla hlásí jen státní školy, soukromé ne," podotkla policistka z cizinecké služby.

Policisté se navíc obávají, že podobných případů může nyní přibývat. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty ukazuje vražda dívky ve Vodičkově ulici na nový trend: policisté stále častěji šetří zločiny páchané mladými cizinci z asijské části bývalého Sovětského svazu.

Foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ