Rozsudek 8,5 roku vězení a propadnutí zhruba 20 milionů z majetku vynesl soud ve čtvrtek v kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. České deníky to považují za "odpovídající klepnutí přes prsty". Zároveň však upozorňují, že proces ještě nekončí, protože Rath už avizoval, že se odvolá.
Podle komentátora Mladé fronty Dnes proces ukázal, že jde precizně rozkrýt, jakým způsobem se manipuluje s veřejnými zakázkami nebo dotacemi. Za pozornost podle něj také stojí, že se podařilo Ratha přistihnout "při činu", tedy s krabicí od vína, v níž bylo sedm milionů korun. "Prostě ukázková práce policie a státního zastupitelství. O to víc překvapivě dokonalá, když se podíváme na ostatní kauzy, které zpočátku zaváněly podobným výbušným koncem, ale skončily jaksi úplně jinak. Kdesi se ztratily, zmizely, rozplynuly se ...," píše.
Rathova kauza podle něj však ukázala také to, že se sledované případy nesmyslně vlečou. "A napadá nás: Jak se asi vlečou ty nesledované?" podotýká. To, že Rathovy peníze propadnou státu, je prý velmi dobře. "Trest vězení není jakousi zvláštní daní za nedovoleně získané peníze, jak si stále mnozí myslí," dodává.
Podle komentáře Lidových novin dopadlo první kolo procesu "naprosto ukázkově". Rozsudek prý potvrdil, že v demokratické justici mají soudy rozhodovat předvídatelně. "A tak ve chvíli, kdy si manželé Kottovi vyslechli trest odnětí svobody na sedm a půl roku a propadl jim několikamilionový majetek, muselo být minimálně těm zasvěceným jasné, že Rath logicky dostane trest ještě vyšší," píše komentátor LN.
Rath však podle něj ještě před klepnutím přes prsty "včas a obratně ucukl". Prostřednictvím soudu vyšší instance se bude bránit dál. "Nejspíš v přímém přenosu tak bude pokračovat skvělá edukace obyvatelstva. Ve smyslu toho, co všechno je u soudu možné a jak široká práva souzení mají," píše. Související případy stíhaných firem pak prosvětlí zákon o trestní odpovědnosti fyzických osob. "David Rath se tak vlastně svou kauzou zasluhuje i o dotváření českého práva, a to v pozitivním slova smyslu," dodává komentátor LN.
Také Hospodářské noviny ve svém komentáři uvádějí, že trest je sice tvrdý, ale zcela odpovídá nebezpečnosti Rathovy skupiny. "Odsouzení Davida Ratha je krokem k obnovení důvěry společnosti v sebe samu," píše komentátor a dodává: "Dobře, že výsledek je (prozatím) takový, jaký je.
Přesto ale není podle něj možné pouze jásat. Jednak prý stále hrozí, že Rathův případ zůstane osamocený. "To, co neprošlo Rathovi, prošlo mnoha jiným. Nelze vyloučit, že nejrůznější šíbři mají stále zastání na vysokých místech a v justici," uvádí. Z druhé strany pak hrozí mocenská svévole. V kauze Rath prý policisté postupovali podle všeho korektně a naprosto profesionálně. V jiných případech se ale už delší dobu chovají jako "přiopilí myslivci" - střílejí po všem, co se hýbe. Vidí korupci všude a popotahují lidi v údajně zcela absurdních případech.
"Odsouzení Ratha a spol. je konkrétním případem vítězství spravedlnosti. K tomu, aby spravedlnost v Česku zvítězila jako princip, pořád dost chybí," uzavírají komentář HN.