<span>Ruský bankéř</span> byl v českém vězení nezákonně

Domácí
31. 10. 2007 10:43
bez popisku 28565
bez popisku 28565

bez popisku 28565Bývalý ruský bankéř Ilja Staševskij, jehož vyšetřovatelé v jeho vlasti viní ze zpronevěry asi 231 milionů dolarů (téměř pět miliard korun), byl v Česku nezákonně vězněn. Ústavní soud ve středu dal částečně zapravdu mužově stížnosti proti letošní čtyřicetidenní vazbě, o které rozhodl Krajský soud v Ostravě a potvrdil ji Vrchní soud v Olomouci. Vazba byla zbytečná, navíc ji soud nedostatečně zdůvodnil, omezil tak Staševského osobní svobodu a porušil jeho práva. Muž, který již získal v Česku azyl, bude moci žádat odškodné.

"Každé rozhodnutí o vazbě představuje výrazný zásah do osobní svobody jedince. Je třeba, aby bylo řádným způsobem odůvodněno, aby se soud patřičně vypořádal se všemi námitkami účastníka řízení. Napadené rozhodnutí nemůže v žádném případě obstát," uvedl soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Mluvčí ostravského krajského soudu Sabina Mudříková rozhodnutí vyšší instance nechce komentovat. "Pro soud jde o novou informaci, rozhodnutí Ústavního soudu nemáme k dispozici, takže se k němu nemůžeme kvalifikovaně vyjádřit," vysvětlila.

Staševskij tvrdí, že jeho stíhání v Rusku má politické pozadí. Cizinecká policie jej zatkla v březnu v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku na základě mezinárodního zatykače. Bankéř, který žil v Česku od roku 1999 a běžně komunikoval s úřady, si tam byl vyřídit úpravu pobytu podle nového azylového zákona. Brány věznice opustil v květnu. Rusko totiž neposlalo v předepsané lhůtě potřebné dokumenty.

Jako hlavní důvod vazby soudy uvedly obavu z útěku. I to byla podle Balíka chyba. "Obavy z útěku oslabuje především fakt, že mezinárodní zatýkací rozkaz byl vydán již v roce 2005, ale stěžovatel (Staševskij) i po tomto datu v Česku setrval," upozornil Balík.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová se k dnešnímu verdiktu odmítla vyjádřit. "Nepřísluší nám komentovat rozhodnutí Ústavního soudu. Zejména ve chvíli, kdy ještě neznáme jeho obsah," řekla Kuncová. Důvody rozhodnutí Ústavního soudu zatím nezná ani mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy. Podle něj však byla vazba oprávněná.

"Česká republika je vázána mezinárodními úmluvami, které nám ukládají zajistit hladký průběh vydání případně dožádání nějaké osoby ze zahraničí. Je na místě to zajistit takovým způsobem, aby vydání mělo hladký průběh. Podle nás vazba po tu dobu, než se vyřizovalo dodání originálu listin ze strany Ruska, byla důvodná a zákonná," řekl Angyalossy.

V červnu někdejší bankéř získal v Česku po řadě let azyl. Ministerstvo vnitra rozhodnutí odůvodnilo obavou z politizace procesu se Staševským a úrovní dodržování lidských práv v Rusku. Právě kvůli azylu pak Krajský soud v Ostravě v září odmítl vydat muže do vlasti.

Rusko viní někdejšího šéfa Moskevské inovační banky z podvodu a zpronevěry státních peněz, které byly určeny výrobci stíhaček MiG-29. Sporná transakce se údajně stala v roce 1997. S ředitelem další banky prý peníze převedli na své účty, aby nakoupili pro MiG státní obligace, což neudělali. Místo toho údajně peníze převedli do bank v různých zemích a v hotovosti je vybrali.

Staševskij vše popírá. Kvůli stejnému případu byl zatčen v Rusku už na konci 90. let, kdy si ve vazbě odseděl rok a půl. Vyšetřování ale nepřineslo výsledky a všichni podezřelí byli nakonec propuštěni. Ruská vazba poznamenala mužovo zdraví, nyní je invalidou. Tvrdí, že byl psychicky i fyzicky týrán a jeho příbuzným vyhrožovali zabitím.

Proti vydání Staševského do Ruska se postavily tři organizace na ochranu lidských práv a uprchlíků - Český helsinský výbor, Poradna pro uprchlíky a Amnesty International. Rovněž podle aktivistů je případ vykonstruovaný a muži by v Rusku hrozilo nespravedlivé odsouzení, či dokonce mučení.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ