S dovoláním neuspěli ani zbývající odsouzení v Březinově kauze

Domácí
27. 7. 2018 11:11
Odsouzený Tomáš Březina.
Odsouzený Tomáš Březina.

S dovoláním u Nejvyššího soudu neuspěli kromě šéfa takzvané lihové mafie Radka Březiny ani zbývající tři muži, kteří byli součástí jeho organizované zločinecké skupiny. NS odmítl dovolání rovněž někdejšího Březinova spolupracovníka Lubomíra Kaláče, jednatele společnosti Morávia-Chem Radka Menšíka a Václava Davida, řekl soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek. NS rozhodl již dříve, rozhodnutí v těchto dnech účastníkům řízení rozeslal olomoucký krajský soud.

U NS tak dosud uspěl z odsouzených mužů v kauze lihové mafie pouze Březinův bratr Tomáš Březina, kterému soud snížil trest z šesti na 3,5 let. Jeho dovolání řešil NS společně se stížností ministra spravedlnosti v jeho prospěch ohledně porušení zákona, šlo o zohlednění spolupráce Tomáše Březiny. "Všechna dovolání ostatních odsouzených byla zamítnuta, usnesení již byla rozeslána a jsou doručena," uvedl soudce Ondrášek.

Obhájce Radka Březiny, kterému soud uložil nejvyšší trest a to 13 let, nevylučuje, že budou podávat ještě ústavní stížnost. "Teoreticky má ještě možnost podat ústavní stížnost. Budu s ním mluvit příští týden," řekl obhájce Filip Opatřil. U NS v dovolání napadli určení množství nezdaněného lihu, a tím pádem vyčíslení samotné škody, ale i to, že některé důkazy by měly být podle obhájců nepoužitelné. "Byly zajištěny v době, kdy se na vyšetřování podílel pan plukovník (Jiří) Komárek za situace, kdy měl být vyloučen za podjatost. Stal se svědkem, neboť mu měl klient nabídnout nějaký úplatek," řekl obhájce. S těmito okruhy námitek se však NS neztotožnil.

Jednatel společnosti Morávia - Chem Radek Menšík si ve vězení odpykává 11 let vězení. Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel, a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč si odpykávají tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom až o tři roky nižší trest navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli.

V případu lihové mafie bylo obžalováno dohromady osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Šestiletý trest si odpykává skladník Rostislav Hanulík, který dovolání nepodával. Případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka loni v červnu olomoucký vrchní soud zrušil a vrátil krajskému soudu. Soud nyní nařídí jednání, čekal na rozhodnutí ohledně dovolání.

Částí obžaloby lihové mafie se olomoucký krajský soud bude zabývat také v neveřejném jednání 6. srpna, kdy projedná část skutků dříve označených za promlčené. Případ mu vrátil na základě dovolání žalobců NS, nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby, která zahrnuje podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001, podle NS je závěr o promlčení předčasný. Rozhodnutí se týká Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ