Statisíce pro podvodníky
"Šmejdi" útočí. Stále chtějí okrádat seniory, často neúspěšně
15.08.2017 04:05 Původní zpráva
Policie v srpnu zaznamenala hned několik případů, kdy se podvodníci pod různými záminkami pokoušeli vylákat ze seniorů peníze. Naštěstí neúspěšně. Podvod za více než milion korun chtěl například spáchat neznámý pachatel v Jihočeském kraji. Vybral si k němu osm důchodců, kterým minulou středu volal pod smyšlenou historkou, že jejich příbuzní - například vnuci či vnučky - potřebují peníze.
"Šestkrát se pokusil o získání peněz v Českých Budějovicích a dvakrát v Jindřichově Hradci," konstatovala jihočeská policejní mluvčí Lenka Krausová. Senioři nezaváhali, diskusi odmítli a ve většině případů telefon ihned položili.
Podobně dopadli začátkem srpna i dva podvodníci na Orlickoústecku. "Třiadevadesátiletého muže nejprve telefonicky kontaktoval jeho údajný syn, který si na opravu vozidla od něho chtěl půjčit částku sto tisíc korun," popisuje jejich snažení policejní mluvčí Pardubického kraje Lenka Vilímková. Když mu "tatínek" odpověděl, že peníze doma nemá a úspory má uložené v bance, jakoby náhodou se u jeho domu objevila neznámá žena, která požadovala stejnou výši finanční hotovosti pro jeho syna. "Oslovený muž při kontaktu se ženou udělal to nejsprávnější, co mohl, a důrazně jí sdělil, že jí žádné peníze nedá. Ta po jeho odmítavé reakci odešla," upřesnila Vilímková.
Rovněž na Klatovsku se "šmejdům" příliš nedařilo. "Pětasedmdesátileté ženě z Klatov na pevnou telefonní linku zavolal ve středu 2. srpna před třináctou hodinou neznámý muž. Ženě se představil jako vnuk a chtěl půjčit finanční hotovost ve výši 150 až 200 tisíc korun," říká Dana Ladmanová z klatovské policie. Dále se podle ní muž vyptával, jestli žena nemá doma nějaké zlato. "Dokonce seniorce nabídl, že ji odveze do peněžního ústavu s tím, že nechce, aby někomu cokoli sdělila," uvedla Ladmanová a dodala, že i tady byl podvodník neúspěšný.
Podobných případů je ovšem daleko více, a ne vždy dopadnou stejně šťastně. Mnoho seniorů totiž podvodníkům uvěří a vydá jim i své celoživotní úspory. "Nenechte se zmást naléhavým telefonátem, ve kterém se podvodník představí s tím, že zastupuje vaše příbuzné, kteří mají finanční problémy či měli dopravní nehodu a potřebují peníze na odtahovou službu a podobně," radí seniorům Lenka Krausová. "Pokud by tomu tak opravdu bylo, zavolali by vám vaši příbuzní sami nebo by za vámi přišli osobně s prosbou o pomoc." Rozhodně doporučuje, aby si senioři podobnou historku vždy ověřili a případně zavolali policejní linku 158. Také by neměli cizí lidi z bezpečnostních důvodů pouštět k sobě do bytu, a to ani pod záminkou, že se například potřebují napít nebo si odskočit na záchod..
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.