Soud poslal do vazby dva muže z gangu údajných převaděčů

Domácí
26. 11. 2015 19:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pražský městský soud poslal do vazby Petra Karlíka a Zdenka Grundzu, dva ze čtyř údajných převaděčů, které v úterý při mezinárodní akci zadržel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Po vazebním jednání to řekli u soudu jejich právníci. Oba muži byli umístěni do předávací vazby. O jejich vydání do Belgie, která na podezřelé vydala zatykač, se bude rozhodovat později. Rozhodnutí o vazbě pro dva zbývající organizátory nelegální migrace má na starosti ústecký krajský soud.

Zadržená čtveřice údajně organizovala nelegální převoz migrantů z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova do Velké Británie. Mezinárodní skupině prý převozy vynesly přes 13 milionů korun, jako řidiče nákladních vozů s migranty údajně najímala sociálně slabé Čechy a Slováky.

Soudci o vazbách rozhodovali za zavřenými dveřmi pouze v přítomnosti právníků a podezřelých. Oba muže k soudu přivedla trojice policistů z eskortní jednotky.

Advokát Michal Čerňanský po jednání řekl, že soud jeho klienta poslal do předávací vazby na základě zatýkacího rozkazu, který by vydán v Belgii. "Ty důvody momentálního vzetí do vazby jsou takové, že je důvodná obava, že by se mohl skrývat nebo vyhýbat řízení. Klient má opačný názor, cítí se spíše být v rovině poškozeného, protože nemá s touto organizaci v podstatě nic společného," řekl Čerňanský. Proti rozhodnutí chce podat stížnost, kterou bude muset přezkoumat vrchní soud. Advokát se nechtěl vyjadřovat k tomu, jakou roli v gangu údajných převaděčů Karlík měl.

Po další půl hodině soud poslal do vazby i Grundzu. Jeho advokát František Lainer řekl, že se práva na stížnost vzdal. Bliží informace nechtěl komentovat.

Od obdržení návrhu na vzetí do předběžné vazby běžela soudu čtyřiadvacetihodinová lhůta pro rozhodnutí. Nyní musí nařídit jednání o předání do jiného členského státu EU, konkrétně do Belgie, kde členům mezinárodní organizované skupiny hrozí podle jejich konkrétního podílu na trestné činnosti pět až 20 let vězení. "Soud bude zjišťovat, zda-li jsou splněny podmínky k předání," upřesnil Čerňanský.

ÚOOZ se informací o možném zapojení českých občanů do gangu převaděčů začal zabývat loni v říjnu. Na rozkrytí skupiny pracoval společný vyšetřovací tým ČR, Velké Británie, Belgie a Německa. Do současné doby údajně zadokumentoval 19 převozů nelegálních migrantů a identifikoval 18 řidičů. Skupina prý fakticky převezla přes stovku běženců.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ