Vrchní soud v Olomouci zrušil čtyřiačtyřicetiletému Janu Prokopovi trest sedmnáct let vězení, který mu v dubnu zlínský krajský soud uložil za to, že v roce 2001 v restauraci na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně ubodal osmnáctiletého číšníka. Obžalovaný vinu odmítá. Podle zákona platného v době vraždy mu hrozilo dvanáct až patnáct let vězení nebo i výjimečný trest.
"Z podnětu odvolání obžalovaného se napadený rozsudek zrušuje a věc se vrací soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," uvedl bez bližších podrobností řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský. Zlínský soud ale Prokopovi prodloužil vazbu. Hlavní líčení ve věci nařídil na 1. října.
Policie Prokopa dopadla loni v červnu, na případu pracoval i speciální tým Tempus, jehož úkolem je vyšetřovat letité případy dříve uzavřené bez pachatele. Obžalovaný uvedl, že číšníka znal, tykali si, půjčovali si cédéčka a počítačové hry. "Byli jsme v pohodě," dodal Prokop.
Podle státního zástupce obžalovaný vraždil kvůli zisku. Podle něj si odnesl peníze, cigarety a doutníky, alkohol i mobilní telefony. Provozovateli restaurace vznikla škoda přes 28 tisíc korun. Podle obžaloby byla vražda navíc spáchána zvlášť surovým a trýznivým způsobem.
Mrtvého mladíka našla za barem žena, která přišla do hospody U Jelínka uklízet. Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými. Policie ho začala stíhat díky novým poznatkům. Muž byl v restauraci jako host a zdržel se v ní do pozdních hodin.
Jeho tehdejší přítelkyně policistům i soudu po letech řekla, že Prokopa nad ránem viděla v jejich bytě sehnutého nad taškou s mincovníky a lahvemi alkoholu. Na bundě prý měl krev a byl podrážděný. Podle ní se poté jednou navíc prořekl, když tvrdil, že "ho nechtěl zabít". Žena opožděné klíčové svědectví vysvětlila tím, že se Prokopa, s nímž má dceru, dříve bála.
Vrah číšníka zabil čtrnácti bodnými ranami do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladík neměl šanci se ubránit. Podle žalobce byl po útoku, který trval asi pět minut, při vědomí, vnímal bolest i blížící se smrt. Podle policie byl obviněný v minulosti desetkrát trestán za majetkovou i násilnou trestnou činnost. Pobíral invalidní důchod, pracoval příležitostně načerno a často pil alkohol. Pohyboval se po celém Zlíně, policie ho loni hledala devatenáct hodin.
Podle psycholožky je obžalovaný psychopatický, jeho osobnost je silně disociální s agresivním potenciálem a rysy emocionální nezdrženlivosti. Možnost resocializace je u něj podle znalkyně minimální až nulová.