Soudce vítkovských žhářů Studničku našli mrtvého

Domácí
9. 7. 2012 16:39
Místo nálezu těla soudce, kde probíhá vyšetřování.
Místo nálezu těla soudce, kde probíhá vyšetřování.

Policie vyšetřuje smrt Miloslava Studničky, soudce z kauzy žhářů z Vítkova. Jeho tělo našli v rodinném domě ve Frenštátě pod Radhoštěm. Podle informací České televize byl soudce nalezen s podříznutým hrdlem. Zatím ale není jasné, zda šlo o vraždu nebo o sebevraždu. Na místě stále pracují kriminalisté, ale na případ uvalili embargo.

Mrtvý soudce Miloslav Studnička měl na starosti případ žhářů z Vítkova.Soudce byl nalezen v domku ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde podle mluvčí soudu bydlel. Pátrání po soudci iniciovali zaměstnanci soudu, když nepřišel do práce. "Poslali jsme tam hlídku Policie ČR, aby prověřili bydliště. Ti pak soudce našli již mrtvého," uvedla mluvčí Krajského soudu Lucie Böhmová. Kolegové soudce jsou v šoku, o okolnostech úmrtí však nechtějí spekulovat.

Tělo bylo nalezeno okolo 13. hodiny. Obydlí soudce se nachází ve čtvrti rodinných domů. Místo policie obehnala páskami a uzavřela i příjezdové cesty do ulice. Na místě jsou stále technici, kteří ohledávají místo činu. Dorazil i soudní lékař, který by měl určit přesnou příčinu a dobu úmrtí. Mezi policisty se hovoří i o možnosti, že nemuselo jít o násilnou smrt a že soudce spáchal sebevraždu. To nevylučuje ani policejní prezident Petr Lessy. 

Místo činu."Na místě teprve policisté provádějí ohledání místa činu," řekl Lessy s tím, že podrobnější informace o případu nemá. Zároveň dodal, že si za svou kariéru nepamatuje žádnou vraždu soudce. Jak uvedl server Novinky.cz vyšetřovatelé se čím dál tím více přiklánějí k tomu, že se soudce zabil sám kvůli prostředí, v němž soudce žil. Když prý policisté vešli do domu, objevili tam velké množství psů. Museli proto volat odchytovou službu, která jich zatím odchytila šestnáct. Vrah by se do domu s tolika zvířaty těžko dostával. V domě byl prý i velký nepořádek.

Krajská státní zástupkyně Brigita Bilíková, která se Studničkou pracovala na případu vítkovských žhářů, řekla, že se o soudcově smrti dozvěděla odpoledne. "Je to sotva pár minut, je to hodně čerstvé. Nevím, co k tomu říct. Je mi to strašně líto," uvedla. Nechtěla spekulovat o tom, zda to souvisí s některým ze Studničkových případů nebo konkrétně s kauzou Vítkov. "Věřím a doufám, že to s Vítkovem nesouvisí," sdělila.

David Vaculík a Jaromír Lukeš, žháři z Vítkova, u ostravského soudu.Stejný pohled na celou věc má i Kumar Vishwanathan, který pomáhal obětem žhářského útoku. "Myslím si, že to nemá žádnou souvislost. Je to strašná zpráva. To rozhodnutí tehdy bylo hodně průlomové. Jedno z klíčových rozhodnutí, které ukázalo, že ve státě funguje soudnictví, které nepodléhá veřejným a politickým tlakům. Potvrdilo, že existuje skupina státních zástupců a soudců, kteří soudí na základě práva, nikoliv na základě tlaků, patřil mezi ně i soudce Studnička," uvedl Vishwanathan.

"Doufám, že snad jde o jinou příčinu této tragické události. Pokud byl zavražděn proto, jak soudil, byla by to tragédie a znamenalo by to velkou ztrátu pro českou justici," řekl novinářům ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Advokáti mužů odsouzených ze žhářského útoku ve Vítkově jsou z této události šokovaní. "Pokud se prokáže, že to má souvislost s jeho rozhodováním, je to něco naprosto strašného a hrůzného. Něco takového se přece v našich poměrech nestává," řekl Právu Petr Kausta, právník odsouzeného Davida Vaculíka. Serveru iDnes.cz také sdělil, že by varoval před spojováním s Vítkovem. "Může jít o náhodu, loupežné přepadení, jiný případ, možností je mnoho," uvedl. Připomněl také, že odsouzení jsou ve věznici.

Třiašedesátiletý Studnička žil ve Vratimově. Domek ve Frenštátu zdědil a chtěl se do něj natrvalo nastěhovat. Měl pár let před důchodem.

Studničkovy kauzy

Mezi nejznámější Studničkovy kauzy patřil případ vítkovských žhářů.  Vítkov řešil soudce Studnička v roce 2010. V říjnu soud v čele se Studničkou udělil žhářům tresty od 20 do 22 let. Studnička však soudil i některé další případy, jimž média věnovala pozornost.


Loni odsoudil k desetiletému vězení dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku. Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí. Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun, ale soud žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Alexandr Satinský / MF DNES / Profimedia, Petr Sznapka

Další čtení

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ