Úmrtí pacientů byla očekávaná, řekl znalec obhajoby

Domácí
6. 10. 2015 11:00
Líčení v kauze zdravotní sestry Věry Marešové obžalované z vraždy pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Pacientům dávala podle žalobce vysoké dávky draslíku. Hrozí jí doživotí.
Líčení v kauze zdravotní sestry Věry Marešové obžalované z vraždy pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku. Pacientům dávala podle žalobce vysoké dávky draslíku. Hrozí jí doživotí.

Úmrtí údajných obětí zdravotní sestry Věry Marešové byla očekávaná a odpovídala jejich stavu, prohlásil dnes u soudu znalec Zdeněk Šňupárek, jenž zpracoval posudek na žádost obhajoby. Ani u jednoho z pacientů neshledal, že by zemřel kvůli vysoké dávce draslíku.

Jeho závěry odporují závěrům znalců obžaloby, podle nichž mohl za smrt pacientů draslík. Kvůli rozporům v posudcích nechá soud zpracovat revizní posudek. Marešová čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku, údajně je zabíjela vysokými dávkami draslíku.

Očekávaná byla podle znalce i smrt poslední údajné oběti. Seniorka zemřela na jednotce intenzivní péče loni na začátku června. Právě u ní měli znalci k dispozici nejvíc informací. Žena byla podle Šňupárka ve velmi vážném stavu, selhávaly jí všechny orgány. "Zdravotní stav byl neřešitelný," řekl dnes Šňupárek. Zároveň odmítl závěry znalců obžaloby, podle nichž žena zemřela poté, co jí Marešová údajně vpravila 40 mililitrů kalia přímo do žíly. "Na křivkách EKG je už zhruba 20 minut před smrtí vidět, že srdce selhává. Pokud by bylo podáno kalium přímo do kanyly, do minuty by se srdce zastavilo," doplnil Šňupárek.

Kvůli náhlému úmrtí nechal lékař nemocnice Petr Vondráček odebrat pacientce krátce po smrti krev. Vzorek prokázal 10,8 milimolu draslíku na litr. Podle Šňupárka by v případě přímého podání draslíku do žíly byla hodnota zcela jiná. "Hodnota by byla dvacetinásobně vyšší," řekl. Hladina draslíku podle znalce stoupala průběžně, protože pacientka dostávala celý den infuze s draslíkem. Její tělo ho kvůli selhání orgánů ale nedokázalo vyloučit. Podle zdravotní dokumentace dostala žena poslední den v infuzích asi 2,5 litru tekutin, vyloučila ale jen 500 mililitrů.

Úmrtí dalších pěti pacientů odpovídalo podle Šňupárka vážnosti jejich stavu. Všechny údajné oběti zemřely v řádech maximálně desítek hodin od přijetí do nemocnice. Například nemladší pacientka, která podle žalobce také zemřela po podání draslíku, byla přivezena v bezvědomí. Pětatřicetiletá žena nereagovala na žádné podněty, připojená byla na plicní ventilaci. Podle Šňupárka se stav ženy dále zhoršoval. Podání draslíku znalec vyloučil. "Ke smrti by došlo okamžitě. Tady křivky deset minut před smrtí hyperkalemii vylučují," doplnil Šňupárek.

Znalci obžaloby Radek Matlach a Jiří Závodský v srpnu řekli, že šest pacientů zemřelo velmi pravděpodobně po podání vysoké dávky draslíku. V případě poslední pacientky z loňského června podle Matlacha neexistuje jiné vysvětlení pro náhlé selhání srdce a smrt. U pěti ostatních obětí znalci vycházeli především ze zdravotní dokumentace a záznamů křivek EKG.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Důvodem měla být podle žalobce snaha usnadnit si práci. Psycholožka to ale v pondělí zpochybnila. Marešová už na začátku hlavního líčení vinu odmítla. Hrozí jí až doživotní vězení. Hlavní líčení má pokračovat v prosinci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ