Uprchlý vězeň Tauchen nezemřel <span>policejní kulkou</span>

Domácí
12. 11. 2009 09:10
Policisté prohledávají domek v Hajanech, kde Tauchen zemřel.
Policisté prohledávají domek v Hajanech, kde Tauchen zemřel.

Tauchena policisté zastřelili, jeho manželka bude žít.Nebyla to policejní kulka, která ukončila život uprchlého vězně Pavla Tauchena. Policejní inspekce oznámila, že nezemřel výstřelem ze zbraně používané policií.

Inspekce podle mluvčí Martiny Lídlové prošetří všechny varianty střelby, tedy zabití Tauchena a postřelení jeho manželky Dagmar.

Podle mluvčí není jasné, zda měl Tauchen i jeho žena každý svou zbraň. Uprchlého vězně tak mohla zastřelit i manželka. "Ani tuto variantu nemůžeme vyloučit, a proto nemůžeme ani potvrdit, že spáchal sebevraždu. Jisté je jen to, že ho nezastřelil nikdo z policistů," vysvětlila. "Kolegové jsou stále na místě činu a na další informace si budeme muset počkat," dodala.

Zároveň inspekce prověří také policejní zásah proti recidivistovi a jeho ženě. "Inspekce Policie ČR zahájila šetření pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví z nedbalosti," konstatovala.

Policie ani inspekce stále nezveřejnily, co se vlastně v Hajanech ve středu kolem 19.20 stalo. Lídlová se omezila pouze na formulaci, že při zatýkání došlo ke střelbě, při níž byl Tauchen zastřelen a jeho žena zraněna. Nechtěla komentovat, zda ženu zranila střela ze zbraně používané policií, či nikoliv.

Policisté v civilu prohledávají domek v Hajanech.Zdravotní stav Tauchenové, která byla při středeční přestřelce zasažena, je po noční operaci stabilizovaný. "Leží v plzeňské fakultní nemocnici a je mimo ohrožení života," řekla bez dalších podrobností mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Žena v úterý v Plzni přepadla eskortu a osvobodila vězně, svého manžela.

Podle záchranné služby, která na místě přestřelky v Hajanech na Strakonicku zasahovala, byla osmadvacetiletá žena zasažena do hrudníku. S těžkým zraněním ji přepravil do nemocnice vrtulník.

ČTĚTE TAKÉ: Policie zastřelila uprchlého vězně Tauchena
                        Žena v Plzni přepadla eskortu, nebezpečný vězeň uprchl

Dlouho nebylo jasné, kdo celý případ vyšetřuje. Mluvčí jihočeské policie Anna Drdová v noci na místě střelby uvedla, že případ si přebírá policejní inspekce, a odmítla poskytnout jakékoliv další informace. Podrobnosti nesdělila ani mluvčí inspekce Martina Lídlová. Ve čtvrtek ráno řekla, že inspekce případ ještě nepřebrala. "Není to zatím rozhodnuto," dodala Lídlová. Drdová však poté zopakovala, že případem se zabývá inspekce a jihočeská policie nebude poskytovat žádné další informace.

Kriminalisté prohlížejí auto, ve kterém vězně s manželkou dopadli.

Drdová jen zopakovala, že přestřelka vznikla po běžné silniční kontrole, při níž policisté zjistili u páru v modré fabii, že je ozbrojen. Proč byla na místě zásahová jednotka, nevysvětlila. S odvoláním na místní obyvatele deník Právo uvedl, že Tauchen s manželkou do Hajan přijeli za příbuznými. Boční ulici s několika domy, kde se střílelo, policie ve středu večer uzavřela páskou.

Uprchlíci pravděpodobně mířili do Hajan, protože odsud Tauchen pocházel. Dům, který během dopoledne důkladně prohledávali kriminalisté zřejmě v doprovodu Tauchenovy příbuzné, byl podle místních lidí jeho rodným domem. Policisté také prozkoumávali okolí stavby a místa, kam vězeň dojel s tmavě modrou Škodou. Auto, v němž hledaní manželé jeli, zastavilo odhadem asi 250 metrů od domu, na kraji obce na polní cestě. Podle neoficiálních údajů byl mrtvý Tauchen uvnitř, jeho postřelená žena o kus dál mimo vůz.

Tauchenová přepadla vězeňskou eskortu v plzeňské nemocnici. Na ostrahu namířila zbraň ve chvíli, kdy strážci odváděli vězně z vyšetření u lékaře. Když pak dvojice venku utíkala k autu, žena prý na strážce vystřelila. Nikdo nebyl zraněn.

Dlouho nebylo jasné, kdo celý případ vyšetřuje."Podle výpovědi příslušníků eskorty nebylo možné proti pachatelce použít zbraň, protože na místě přepadení se pohybovaly nezúčastněné civilní osoby," řekla mluvčí věznice Jana Bartošová. Ředitel věznice v Plzni-Borech Petr Folk ve středu členy eskorty dočasně postavil mimo službu.

Tauchen už podle dostupných informací jednou z vězení uprchl, a to v červenci 1999 z věznice v Bytízi na Příbramsku. Policie jej pak zadržela v listopadu téhož roku v Řevnicích u Prahy a při zadržení ho postřelila. Letos 2. listopadu Tauchena soud spolu s komplicem Pavlem Kočovským potrestal pěti lety vězení za otvírání trezorů výbušninou.

Foto: Policie ČR, ČTK, Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ