V Česku se loni stalo 155 vražd, nejméně od roku 2000

Domácí
19. 1. 2016 11:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku se loni meziročně snížila kriminalita o 14,2 procenta na 247 628 trestných činů a klesla tak druhý rok za sebou. Objasněnost případů vzrostla o necelá dvě procenta na 126 083 vyřešených případů, policisté tak ukončili přes polovinu kauz. Kriminalisté loni zajistili zločinecký majetek, peníze a výnosy z trestné činnosti za 6,2 miliardy korun.

Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek uvedl, že za loňské snížení kriminality může ekonomický růst, klesající nezaměstnanost nebo zlepšující se životní úroveň. Lidé podle něj také mají lépe zabezpečené objekty. "Dorůstá i nová generace pachatelů, kteří se více a více pohybují v kyberprostoru," upozornil.

Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho loni klesla kriminalita ve všech krajích, nejvíc ve Středočeském, Ústeckém, Pardubickém a Moravskoslezském.

Policisté loni nejčastěji vyšetřovali majetkové trestné činy, kterých bylo přes 139 tisíc. Jejich počet meziročně klesl o 35 tisíc, loni se snížil počet krádeží i vloupání. Hospodářských trestných činů loni bylo 30 616 a násilných činů 15 669, proti roku 2014 to byl mírný pokles.

V Česku se loni stalo 155 vražd, což byl meziroční pokles o pět případů. Počet nejbrutálnějších trestných činů byl loni nejnižší od roku 2000, tehdy se stalo 279 vražd. Z loňských případů zatím policisté nevyřešili 20 vražd. Podle Mazánka podobně jako v předchozích letech převažovaly vraždy motivované osobními vztahy nebo při potyčkách pod vlivem alkoholu nebo drog.

Policie loni stíhala téměř 102 tisíc lidí, což je zhruba o 12 600 méně než v roce 2014. Více než polovinu stíhaných tvořili recidivisté, kteří se zaměřují hlavně na majetkovou trestnou činnost.

Podle Laubeho se chce letos policie zaměřit na kyberkriminalitu. Plánuje se dokončení speciálního útvaru na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Za další důležité oblasti pro letošní rok Laube označil řešení závažné hospodářské trestné činnosti, drogové kriminality, nelegálního hazardu či trestné činy páchané na seniorech. Policie se podle něj chce důrazněji zaměřit také na kontroly skladování a zpracování nebezpečných odpadů nebo při boji proti převaděčům uprchlíků.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ