Vladimír Stehlík k soudu nepůjde. Kvůli nemoci
09.06.2008 12:08
Státní zástupce přerušil trestní stíhání někdejšího šéfa kladenských hutí Vladimíra Stehlíka, pro těžkou chorobu jej totiž nelze postavit před soud. V pondělí to řekl středočeský žalobce Jaroslav Jakl.
Vyšetřování kauzy Poldi, ve které byli obviněni i Stehlíkův syn Marko a bývalý ekonomický ředitel oceláren Luboš Pejpa, podle Jakla dál pokračuje.
Detaily o zdravotním stavu Vladimíra Stehlíka státní zástupce neprozradil s tím, že jde o lékařské tajemství a tyto informace nemůže sdělovat.
Trojice mužů byla obviněna ze zneužívání informací v obchodním styku a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle policie způsobili škodu zhruba 200 milionů korun. Obviněným hrozí až 12 let vězení.
Policie viní muže z toho, že neodvedli 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Klade jim za vinu také to, že poskytovali své firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. Další škoda za zhruba 113 milionů korun vznikla podle policie kvůli neoprávněnému vložení majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.
Vladimír Stehlík koupil Poldi prostřednictvím firmy Bohemia Art. I se synem byl obviněn v roce 1996, oba byli čtyři měsíce ve vazbě. V té době Vladimír Stehlík rezignoval na funkci generálního ředitele; Marko prý po propuštění převedl podíl v Poldi na firmu ProWin. ProWin koupila většinu akcií Poldi Steel od firmy Bohemia Art v roce 1996. Z oceláren pak začaly mizet miliony korun. Obžalobu na představitele ProWin projednává středočeský krajský soud.
Státní zástupce poprvé obžaloval někdejší vedení kladenské Poldi už v roce 2000. Soudy ale tehdy vrátily obžalobu k došetření s pokynem doplnit znalecké expertizy z oboru ekonomie a lékařství. Policie tak učinila a v říjnu 2004 začali obvinění znovu studovat vyšetřovací spis, což se kvůli zdravotním problémům Stehlíkových protáhlo až do května 2005. V srpnu pak padla nová obžaloba, kterou ale krajský soud vrátil předloni v lednu k došetření. Verdikt v červenci potvrdil i odvolací vrchní soud.
Žalobci se s rozhodnutím nesmířili a obrátili se na ministra spravedlnosti. Ten jim dal za pravdu a podal k Nejvyššímu soudu v neprospěch obviněných stížnost pro porušení zákona. Soud pak stížnosti vyhověl loni v dubnu. Podle Jakla byla stížnost ovšem podána pouze do jednoho z důvodů vrácení obžaloby, konkrétně do požadavku o vypracování dalšího ekonomického znaleckého posudku. Zbývající úkoly, které soud žalobcům uložil, ale zůstaly v platnosti a vyšetřování tak musí dál pokračovat, vysvětlil Jakl.
Zdravotní potíže údajně trápí i Stehlíkova syna Marka, který podle lékařské zprávy trpí mimo jiné roztroušenou sklerózou, chodí o holi a pobírá invalidní důchod. Okresní soud v Kladně jej koncem března poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou. Prvoinstanční soud jej uznal vinným z poškozování věřitele, obžalovaný se proti verdiktu odvolal. Marko Stehlík podle obžaloby v srpnu 1996 znemožnil uspokojení věřitelů, když stál za převodem vlastnictví výrobních zařízení z firmy Bohemia Art na společnost Merlin v hodnotě zhruba 50 milionů korun. Společnost Merlin si vzala padesátimilionovou půjčku od Poldi, kterou měla splatit prostřednictvím leasingové smlouvy. To se však podle spisu nikdy nestalo. Mezitím byla pohledávka převedena z Poldi na Bohemia Art.
Ilustrační foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.