Chorvat Serchio Beriša, který se v roce 2006 nechal v Praze najmout na zorganizování vraždy obchodníka, si odpyká 12,5 roku v nejpřísnějším typu věznice. Trest mu v úterý potvrdil pražský vrchní soud, když zamítl cizincovo odvolání. Vražda se nezdařila, obchodník se střelci vyslanému Berišou ubránil ve výtahu pražského panelového domu legálně drženou zbraní.
"Vrchní soud nesdílí názor obhajoby, že trestná činnost obžalovaného nebyla prokázána. K typickým znakům a prvkům nájemné vraždy patří to, že její objasnění bývá obvykle založeno na výpovědi jedné ze zainteresovaných osob, a tak tomu bylo i v tomto případě," uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Tvrzení klíčového svědka, který se měl původně na zločinu sám podílet, se navíc shodovala s výpovědí napadeného muže, jenž se stoprocentní jistotou identifikoval najatého vraha.
Podle pravomocného rozsudku požádal Berišu další Chorvat Kole Jakupi, aby v rámci vyřizování účtů zařídil do konce roku 2006 usmrcení obchodníka se šperky. V restauraci hotelu Jalta v centru Prahy za to Berišovi předal nejméně 20 tisíc eur (dnes 540 tisíc korun). Beriša pak dal peníze Jánu Rusóovi, který měl vraždu provést. Jakupimu i Rusóovi soudy v minulosti vyměřily 13 a 12,5 roku vězení.
Střílel s tlumičem
Rusó si na zamýšlenou oběť počíhal 30. prosince 2006 v domě v Praze 5, kde obchodník bydlel. Dvakrát na něj vystřelil nelegálně drženou zbraní s tlumičem, když muž vystupoval z výtahu. Jedna rána pronikla hrudníkem do ramene, druhá trefila jen rám výtahové kabiny.
Napadený podnikatel poté sám začal střílet a zahnal útočníka na útěk. "Při vystupování z výtahu pojal jisté podezření, že se něco připravuje, a možná i tímto si zachránil život," podotkl dnes k pohotové reakci obchodníka soudce.
Beriša vinu odmítl. "Nemám s tím nic společného. Proč bych si měl kazit život? Mám tady rodinu, se soudy jsem nikdy neměl nic do činění. Měl jsem krásný život, peníze jsem nepotřeboval," řekl. V době domlouvání zločinu údajně v Česku vůbec nebyl, pobýval prý v Chorvatsku. Soudům ale dříve tvrdil, že byl v Nizozemsku. Soudce Zelenka navíc podotkl, že koncem roku 2004 Beriša v ČR prokazatelně byl, protože si tu osobně vyzvedl doklad totožnosti.
Odsouzen v nepřítomnosti
Beriša dostal 12,5 roku vězení už v roce 2007, kdy byl odsouzen v nepřítomnosti. Před zákonem se totiž skrýval ve své vlasti. Muž tvrdí, že neutekl - prý jako každý rok odjel domů, kde provozuje kavárnu. Do Česka se už poté nevrátil údajně proto, že "mu bylo vyhrožováno".
Policie Berišu dopadla až loni v Maďarsku. Proces se pak musel na jeho žádost opakovat a pražský městský soud muži vyměřil stejný trest jako napoprvé. Odvolací senát ale tento verdikt zrušil s tím, že je nutné pokusit se znovu vyslechnout korunního svědka. Ten však žije v Kosovu a do Prahy poslal dopis, že už znovu vypovídat nechce. Proto městský soud i napotřetí určil Berišovi trest 12,5 roku a odvolací senát jej tentokrát potvrdil. Konstatoval, že cizího státního příslušníka nelze nutit, aby přicestoval do ČR a vypovídal na jejím území.