Olomoucký vrchní soud odročil případ osmatřicetiletého Petra Kramného podezřelého z vraždy manželky a dcery v Egyptě na středu ráno, kdy vynese rozhodnutí. Obžaloba žádá zpřísnění trestu o dva roky na třicet let vězení. Poukázala na zavrženíhodnou pohnutku činu obžalovaného i na to, že jeho náprava je podle znalců ztížena. Obhájkyně požaduje zrušení rozsudku a vrácení případu k jinému senátu krajského soudu, případně zproštění obžaloby. Docílit chce i propuštění Kramného z vazby.
Ostravský krajský soud Kramnému nepravomocně uložil 28 let, proti tomuto rozsudku se odvolal obžalovaný, jeho matka i obžaloba. "Neztotožňujeme se s výší uloženého trestu, byť byl trest uložen jako výjimečný. Je třeba ho mít za mírný a neodpovídající charakteru této trestné činnosti a kritériím týkající se osoby obžalovaného. Domáháme se uložení výjimečného trestu na samé horní hranici, a to třicet let," uvedla žalobkyně Jarmila Večeřová. Je toho názoru, že uložení výjimečného trestu je namístě kvůli závažnosti spáchaného činu i obzvlášť ztížené nápravě pachatele.
Žalobkyně poukázala na to, že se oběti neměly jak bránit, neboť nevěděly, jaký záměr obžalovaný má. "Připravil o život nejen svou manželku, se kterou si chtěl tímto způsobem řešit své manželské problémy, ale i nezletilou dceru, která na jejich problémech neměla žádný podíl. Jde o zavrženíhodnou pohnutku," řekla. Domnívá se, že krajský soud při ukládání trestu nepřihlédl ke znaleckému posudku psycholožky, která zdůrazňovala, že resocializace obžalovaného je možná a nadějná pouze za podmínky, že obžalovaný začne na své osobě pracovat. "U obžalovaného absentuje pocit viny, sebereflexe a lítost nad následky vlastního jednání," dodala Večeřová.
Obhájkyně Rejžková naopak tvrdí, že napadený rozsudek je vadný, žádala provedení nových důkazů svědčících o tom, že těla nebyla zasažena elektrickým proudem. Rozhodnutí o důkazech si vrchní soud ponechal do závěrečné porady. Podle obhájkyně krajský soud převzal obžalobu a důkazy nahradil spekulacemi. Poukázala také na to, že alfou a omegou procesu je, jak došlo ke vstupu elektrického proudu do těla obětí, což nebylo vysvětleno. "Co znalec vypracoval, je pouze odborná hypotéza toho, jak k tomu mohlo dojít. Nalézací soud se nezabýval technickou stránkou věci a ani tím, že žádné vodiče nebyly nalezeny," uvedla obhájkyně. Zdůraznila, že chybí přímé důkazy.
Tragédie se odehrála v červenci 2013 na dovolené rodiny v Egyptě. Podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek. Podle znalců úraz elektrickým proudem vysvětluje i současnou smrt obětí. Krajský soud vyloučil, že by ženy mohly být zasaženy proudem nešťastnou náhodou.