Krizový zdravotnický plán? Miliardu <span>zaplatí bohatí</span>

Domácí
9. 3. 2009 09:30
Vláda projedná zdravotnický krizový plán.
Vláda projedná zdravotnický krizový plán.

Vláda projedná zdravotnický krizový plán.Ministerstvo zdravotnictví připravilo protikrizový plán, díky němuž letos pojišťovny získají pět miliard korun a příští rok dalších 8,4 miliardy korun. Uvedly to Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes, které mají návrh k dispozici. Stát potřebné prostředky ušetří například zvýšením plateb za pojištěnce nebo snížením výdajů na provoz pojišťoven.

Návrh, který počítá s výrazným omezením preventivních programů, měla v pondělí projednat vláda. Premiér Mirek Topolánek řekl, že navržená opatření považuje za nezbytná a potřebná, s projednáním je ale nutné počkat na ministry, jichž se problematika týká. Topolánek by rád probral některé detaily plánu například s ministrem práce Petrem Nečasem, který v pondělí vedl zasedání ministrů EU v Bruselu.

Ministerstvo zdravotnictví chce protikrizovým plánem zvládnout letošní propad ve výběru zdravotního pojištění. Podle odhadů zdravotních pojišťoven by výpadek jejich příjmu mohl činit osm miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo zdravotnictví: Léky vám vybere lékárník
                        Filipiová: Julínkovy reformy vyžadují jen drobné změny


Od poloviny letošního roku tak zřejmě zvýší stát platby za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané o 2,6 miliardy korun. Zároveň s tím vezme pojišťovnám víc než miliardu, kterou měly utratit na provoz, a vloží ji do zdravotní péče. Ministerstvo také plánuje zrušit stropy, nad které se už neplatí zdravotní pojištění. Do zdravotnictví tak dají asi miliardu navíc nejbohatší zaměstnanci. Lepší kontroly placení pojistného by měly ušetřit další půl miliardy korun.

Plán připravilo ministerstvo zdravotnictví."Dochází k výraznému snížení růstu HDP, což se projevuje ve zvýšení počtu nezaměstnaných, snížením růstu platů i ve zhoršené platební morálce zaměstnavatelů. Z toho plyne radikálně nižší výběr pojistného," řekl náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Na prevenci budou moci pojišťovny vydat jen 0,3 procenta celkových příjmů. Lidé tak přijdou o různé příspěvky včetně těch na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle, ozdravné pobyty, volné lístky do bazénu či solných jeskyní. Ministerstvo chce také stanovit maximální dobu, po kterou budou pacienti čekat na plánovou operaci.

Změny se podle všeho dotknou i předepisování léků. Lidé si již nebudou muset kupovat celá balení léků, ale jen tolik platíček, kolik potřebují na léčbu. Díky chystané změně by také mohli lékaři na předpis uvádět pouze název účinné látky, kterou má lék obsahovat.

Pokud by ministerstvo zdravotnictví neudělalo nic, hrozily by v českém zdravotnictví kvůli krizi podobné problémy jako na konci roku 2005. Kvůli obrovským dluhům VZP, které narůstaly několik let, musel tehdejší ministr zdravotnictví David Rath částečně omezit dostupnost zdravotní péče. Prodloužily se tak čekací doby na operace a pacienti měli problém dostat se k dražším lékům.

Dnes by měla protikrizový plán ministerstva zdravotnictví schválit vláda a v dubnu ho budou schvalovat poslanci. Platit by měl už od 1. července. ČSSD ho blokovat nebude.

Foto: Jan Schejbal, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ