Praha opět rukojmím
Krnáčové Lítačka: stejný malér jako opencard
24.02.2016 05:35 Původní zpráva
Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) Prahu odstřihává od opencard, protože město je závislé na majiteli práv k softwaru. Nová tramvajenka Lítačka však má úplně stejný problém, klíčové části softwaru městu nepatří.
"Nejdůležitější je pro mě fakt, že jsme ušetřili spoustu peněz pro Prahu a zajistili si nezávislost na společnosti EMS. Díky tomu, že se o provoz Lítačky bude starat společnost stoprocentně vlastněná městem, nám nehrozí žádné měsíční paušály, jaké po Praze požaduje EMS," pochvalovala si primátorka Adriana Krnáčová v tiskové zprávě. Už týdny veřejnosti sugeruje myšlenku, že metropole bude mít konečně svou kartu, se kterou si bude moci dělat, co chce.
Jenže to není úplně pravda. Smlouva mezi městskou firmou Operátor ITC a společností XT-Card sice obsahuje licenci bez množstevního omezení, takže na rozdíl od opencard si jich Praha může vydat, kolik chce. Ovšem hned následující články smlouvy, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, město omezují mnohem víc, než primátorka Krnáčová slibovala. Autor softwaru k nové kartě mimo rozhodně není.
Smlouva například omezuje použití softwaru pouze na sto pracovních stanic. Město také bez souhlasu XT-Card nemůže "jakkoli měnit, upravovat či provádět jiné zásahy do softwaru či jiné části Díla nebo spojovat software či jiné části díla s jinými díly" a použít jej nad rámec autorského zákona.
Zdrojové kódy softwaru podle článku 8 nepatří ani hlavnímu městu, ani městské firmě Operátor ITC, ale firmě XT-Card. Nejcennější a nejpodstatnější část softwaru bude sice uložena v advokátní úschovně, Praze však může být vydána pouze v případě, že XT-Card zkrachuje, zanikne, ukončí činnost v oblasti IT nebo magistrát odstoupí od smlouvy kvůli porušení povinností XT-Card. Přesně to samé vyčítala primátorka opencard. "Nové řešení Adriany Krnáčové pravděpodobně takzvané vendor lock-in vůči EMS neřeší, jen ho přesouvá na nového dodavatele," kritizuje Lítačku předseda pražské ODS Filip Humplík.
"Není to tak, že by paní primátorka vyřešila problém opencard, ale že způsobuje další, obdobný problém, aniž by ten původní jakkoliv vyřešila," tvrdí předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Podle něj primátorka zastupitelstvo měsíce přesvědčuje, jak je její řešení skvělé a levné, ale ukazuje se, že se jí nedá věřit. "Bém na počátku o opencard také říkal samé hezké věci," řekl Novotný pro TÝDEN.CZ.
Opozice v zastupitelstvu nevěří ani údajům o ceně, které primátorka uvádí. Smlouva za software s XT-Card sice zní na 1,6 milionu korun, jenže v tom není započítáno nic víc. "Je to, jako když se majiteli auta za dva miliony chlubíte, že jste koupil vodu do ostřikovačů za dvacku," vysvětluje Humplík.
Smířlivější jsou k novému projektu Piráti. "Smlouva k Lítačce není něco, pod co bych se podepsal, ale je mnohokrát lepší než na opencard," myslí si pirátský zastupitel Ondřej Profant. Podle něj nebude Praha zdaleka tolik závislá na XT-Card, jako je u opencard na EMS, odpadnou také platby dodavateli za údržbu systému a za každou kartu. Ideální podle něj není ani řešení, kdy zdrojové kódy opět nepatří magistrátu. "Na poměry magistrátu je řešení s úschovnou zdrojových kódů stále ohromný krok kupředu," podotýká s tím, že by mělo být víc konkurenčních platforem, aby nevznikl monopol.
Vyjádření primátorky nebo některého z koaličních partnerů se v úterý večer nepodařilo získat, pouze radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL) se v SMS omluvil, že nemá u sebe dost informací. "Zeptám se primátorky, jak to s právy na novou kartu je," odepsal TÝDNU.CZ.
Opencard vznikla na konci vlády primátora Pavla Béma, v té době za ni město vydalo asi tři čtvrtě miliardy korun. Následující rady primátorů Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka s opencard nepohnuly, nevýhodný vztah pro město nenarovnaly, naopak deset radních včetně Svobody je před soudem za to, že v souladu se smlouvou objednali bez soutěže licence pro další karty. Vedení města proto raději řešení odsouvalo, přesto náklady na opencard za pět let, kdy není Bém primátorem, vzrostly o miliardu korun. Metropole nedodržovala smlouvy s majiteli práv na opencard a čelí žalobám o dlužné desítky milionů a stovky milionů za nedodržení smlouvy a poškození jména EMS. Radní za Hudečka odmítli práva koupit, stejně tak učinila i rada vedená Krnáčovou. Založili městskou firmu Operátor Opencard, nyní Operátor ITC, která má nahradit systém závislý na externím dodavateli. Zatím stál přes dvě stě milionů korun a výsledkem je Lítačka dodaná opět externím dodavatelem vlastnícím práva na zdrojové kódy.
"Zavedení Lítačky neřeší žádný z problémů opencard. Vznik nové karty navíc provázejí kroky v rozporu se zákonem, licenčními smlouvami na opencard i dobrými mravy. Praha vedle závislosti na opencard vybudovala novou na XT-Card," upozorňuje Martin Opatrný, mluvčí EMS, vlastníka práv na opencard.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.