Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájila informační kampaň, která má upozornit návštěvníky hor na zákaz používání zábavní pyrotechniky v chráněných oblastech. Zákaz je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která nabyla účinnosti letos v létě. Správa KRNAP povolila výjimku po dobu novoročních oslav jen pro Malou Úpu a Strážné na Trutnovsku. Obě obce se nacházejí v národním parku.
"Součástí informační kampaně jsou tematické plakáty, které nyní distribuujeme na obecní a městské úřady v Krkonoších a mezi zájemce z řad boudařů. Objeví se na výlepových plochách a obecních vývěskách. Připraveny jsou také bannery, které na řadě internetových stránek budou posilovat myšlenku národního parku bez rušivé pyrotechniky," uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.
Zákaz ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma za hranicí parku. Většina horských středisek leží v ochranném pásmu národního parku. "Výjimkou jsou obce Malá Úpa a Strážné, které mají celé katastry v národním parku. Správa KRNAP povolila výjimku z uvedeného zákazu pro dobu, kdy je zábavní pyrotechnika tradičně a široce využívána. Tato výjimka je platná od 15. hodiny 31. prosince do 6. hodiny ranní 1. ledna pro zastavěná území obcí Malá Úpa a Strážné," řekl mluvčí.
Správci parku upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu. "I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch. Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů. Apelujeme na návštěvníky hor i místní obyvatele, aby zábavní pyrotechniku vůbec nepoužívali, ruší to zvěř," dodal Drahný.
Krkonošský národní park byl založen v roce 1963 a je nejstarším národním parkem v ČR. Rozkládá se na téměř 55 tisících hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.