Kubek: Poplatky jsou urážkou lékařů

Domácí
13. 4. 2007 15:49
bez popisku 7259
bez popisku 7259

 Pokud ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) prosadí od ledna 2008 poplatky pro pacienty, někteří lékaři je podle všeho nebudou vybírat. Většinu z třicetikorunové částky jim prý stejně seberou administrativní náklady a navíc prý to může zhoršit jejich vztahy s pacienty. Zastánci poplatků naopak tvrdí, že je to krok správným směrem. Svaz pacientů vyzval občany, ať u ministra proti poplatkům protestují.

Rath: Julínkův návrh předčil má nejčernější očekávání

Julínek: Poplatky pohlídají pojišťovny samy

"Mě jako lékaře uráží, že nás pan ministr chce degradovat na úroveň toaletářky na pařížském nádraží, která vybírá za vstup jedno euro," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Jako cévní odborník má v Praze vlastní ordinaci. Poplatky vybírat nechce.

"Poplatky jsou krok správným směrem, voláme po tom léta, tak teď neřekneme, že pacient nemá být zapojen do ekonomiky zdravotní péče," řekl mluvčí Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Technologie, jak poplatky vybírat, je podle něj "nešťastná", protože znamená velkou administrativní zátěž. Sdružení o tom chce s ministrem jednat.

"Budu se rozmýšlet, od koho a kdy poplatek vybrat," dodal praktický lékař Pavel Lindovský ze sdružení Praktik.cz. Jeho ordinací projde 40 pacientů denně, takže by měl za poplatky mít 1200 korun. Odevzdá 40 účtenek, administrativa odebere z každé 20 korun, firmy tolik berou za započítání účetní položky. Podle Lindovského tedy příjmy z poplatků jeho praxi nijak nepomohou.

Zdravotně postižení mají z poplatků strach 

Julínek hodlá kromě poplatku u lékaře zavést také poplatek 30 korun za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Poplatky podle něj omezí zneužívání péče a tím se ročně uspoří čtyři miliardy korun. Tyto peníze chce ministr přesunout na úhradu náročné léčby. Ročně zdravotnictví spotřebuje 200 miliard.

Podle vedení Národní rady osob se zdravotním postižením jsou některá navrhovaná opatření "protichůdná" a pro některé handicapované budou i finančně neúnosná. "Zvláště patrné je to u poplatku za jednotlivý předepsaný lék. Zájmem lékařů bude častější předepisování téhož léku, a tím dojde k opakovaným a zbytečným návštěvám pacientů užívajících pravidelně léky," uvedlo předsednictvo rady. Obrátilo se na ministra Julínka, aby s představiteli handicapovaných začal o dopadech reformy jednat.

S ministerstvem chtějí jednat také praktičtí lékaři. Chtěli by zjednodušit administraci poplatků. Jejich vykazování by je prý vrátilo do doby před zavedením kapitační platby. V té jim nyní dávají pojišťovny pravidelnou měsíční platbu za každého registrovaného pacienta. Lékaři k tomu vykazují jen vybrané výkony. Poplatky by ale vykazovali za každého pacienta.

Další problém vidí lékaři v manipulaci s drobnými. Zabere to podle nich hodně času. Lékař buď bude muset rozšířit pracovní úvazek sestry, nebo přibrat další administrativní sílu, která bude poplatky evidovat. "Přes všechny tyto výhrady poplatky vítám. Já osobně se budu snažit přemluvit ministerstvo k tomu, aby administrativní zátěž pokud možno omezilo," shrnul Jelínek.

Lékaři by mohli podle Jelínka inkasovat předem od pacientů domluvenou částku a z ní jednotlivé návštěvy odečítat, případně jim vyúčtovat poplatky za návštěvy až za určité období. Pacient by také mohl mít kupony, které by při návštěvě odevzdával.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ