Kvůli špatné vodě hygienici zakázali koupání v jezeru Ostrá a nádrži u Letovic
22.08.2024 23:20
Některá venkovní koupaliště v Česku mají před koncem prázdnin natolik nízkou kvalitu vody, že v nich hygienici zakázali koupání. Nově zákaz platí v jezeru Ostrá na Nymbursku a v nádrži u Letovic na Blanensku. Naopak odvolaný byl u vodní nádrže Olešná ve Frýdku-Místku či na slepém rameni Moravy u Napajedel. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Přehled o kvalitě vody v kontrolovaných koupalištích v celém Česku hygienici zveřejňují na webu koupacivody.cz.
Na seznam přírodních koupališť, kde je koupání zakázané, přibylo v těchto dnech jezero Ostrá na Nymbursku. Od minulého týdne klesla kvalita vody v něm na nejhorší, pátý stupeň. Nevhodná voda ke koupání zůstává ve středních Čechách po aktuálním měření v Županovicích na Slapské přehradě. "Nedoporučujeme zde koupání lidem, kteří mají různá onemocnění kůže, alergie, ani dětem a těhotným ženám," uvedl vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro okres Příbram Luboš Mandík.
Zákaz koupání nově platí v nádrži u Letovic na Blanensku. Kvůli vysokému obsahu sinic, chlorofylu a nízké průhlednosti je voda v ní nebezpečná. Jihomoravští hygienici koupání dále nedoporučují ani v nádrži Palava na Blanensku, kde platí čtvrtý stupeň.
Již dříve hygienici zakázali koupání v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku. Na Vysočině hygienici tento týden prodloužili zákazy koupání v přehradách Sedlice a Trnávka na Pelhřimovsku a v rybnících Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Zákaz nadále platí rovněž v Plumlovské přehradě u Prostějova a u Podolska na vodní nádrži Orlík na Písecku. "Hrozí akutní poškození zdraví. Dočasný zákaz používání povrchové vody ke koupání, vyhlášený 15. srpna, platí do odvolání," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
V některých dalších koupalištích pod dohledem hygieniků sice koupání zakázané není, voda v nich ale k provozování vodních sportů není vhodná. Patří mezi ně pražský rybník Šeberák a Hostivařská přehrada či koupaliště Županovice na Slapské přehradě.
Kvůli přemnoženým sinicím hygienici nedoporučují koupání ani v Máchovu a Hamerském jezeru na Českolipsku a rybníku Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji nedaleko Turnova. Ze stejného důvodu není ke koupání vhodný ani rybník Babylon na Domažlicku či Domanínský rybník na Žďársku.
Přestože velmi teplé počasí v minulém týdnu kvalitě vody příliš nepřálo, najdou se i místa, kde se jakost vody zlepšila. Hygienici díky tomu zrušili zákaz koupání ve vodní nádrži Olešná ve Frýdku-Místku, protože tento týden při kontrolním odběru zjistili, že tam razantně ubylo sinic. Jakost tamější vody přesto hodnotí jako zhoršenou.
Podobné je to i s Pahrbkem, slepým ramenem řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku, kde kvůli masivnímu výskytu sinic platil zákaz od druhé poloviny července. I přes jeho odvolání zůstává voda na Pahrbku ke koupání nevhodná.