Lambert dál v ČT? Obcházení zákona!
22.02.2007 21:17 Původní zpráva Aktualizováno 23.02. 08:11
Právní experti, které oslovil Týden.cz, odsuzují to, že bývalý milicionář a dosavadní vrchní a programový ředitel František Lambert bude v České televizi nadále působit ve funkci finančního ředitele. Považují to za obcházení zákona. Pokračovat v této pozici Lambertovi umožnila rada ČT na tajném středečním projednávání. Podle rady není tento post v rozporu se zákonem. Šéf televize Jiří Janeček se však zavázal, že do deseti dnů podá určovací žalobu k soudu, zda se na tuto funkci vztahují předpoklady uvedené v lustračním zákoně.
Rada ČT se na jednání přiklonila k právnickému výkladu, podle kterého nový zákoník práce dovoluje zastávat Františku Lambertovi nižší pozici finančního ředitele, protože novela údajně ruší vliv lustračního zákona na tuto funkci.
„Nerad se k tomu vyjadřuji, ale připadá mi to jako pokus, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Pokud někomu upravíme funkci, 'aby to tak nevypadalo', tak mám pocit, že se jedná o snahu obejít zákon,“ říká profesor Vojtěch Cepl, bývalý ústavní soudce. Je to podle něj ukázkový případ toho, čemu se říká kosmetická úprava.
Spor působení bývalého milicionáře Františka Lamberta v České televizi se rozhořel před dvěma týdny poté, co Lambert v dopise členům rady přiznal, že byl veden jako člen Lidových milicí. Tvrdí však, že do Lidových milic byl zařazen automaticky poté, co vstoupil v roce 1988 do tehdejší Komunistické strany Československa. Podle lustračního zákona však nemohl tak vysokou funkci v ČT vykonávat. Neodevzdal také po celou dobu svého působení čestné prohlášení vyžadované zákonem.
Lambert doposud vedl program a šéfoval ostatním ředitelům společně s řízením ekonomiky. Nyní se bude starat pouze o finance. Na tuto funkci by se totiž lustrační zákon vztahovat nemusel .
„Je to právní klička a snaha odvést pozornost od podstaty prohřešku. Rada celou věc právně obchází, což je přinejmenším v rozporu s duchem zákona o České televizi. To mě jako občana pobuřuje,“ říká advokátka Hana Marvanová. „Jednotliví členové rady by se měli z takového výsledku zodpovídat. Především z toho, že se vyslovili pro jasné porušení lustračního zákona. Podstatu prohřešku místo toho utápí ve spekulacích o tom, které funkce bez čistého lustračního vysvědčení smí a nesmí Lambert zastávat,“ dodává Marvanová s tím, že generální ředitel Jiří Janeček by měl být odvolán také za to, že agenta akceptoval.
Z Lambertova prohlášení totiž podle vyjádření rady vyplynulo, že o jeho členství v milicích Janeček věděl. Přesto se však o svůj post generálního ředitele bát nemusí. Podle radních totiž sice zákon porušoval, ale odvolat ho nemůže, dokud ho předem písemně nevyrozumí v předchozích dvanácti měsících.
„Je to vzkaz - dělejte si, co chcete, my si také budeme dělat, co budeme chtít. Podle mého názoru jde o takzvané fraudem legis, neboli obcházení zákona. Rozhodnutí svědčí o tom, kdo v té radě sedí,“ komentuje její rozhodnutí advokát Václav Vlk.
Ani Jiří Janeček, který se svého podřízeného zastal, ostatně podle pátečních Lidových novin nemá zcela čisté svědomí. V jeho životopise podle listu chybí zmínka o jeho komunistické minulosti a údajně o ní neví ani televizní rada. Janeček byl podle záznamů členem KSČ od srpna 1981 do konce roku 1989. "Není to věc, která by v mém životě hrála nějakou zásadní roli," uvedl Janeček pro LN. Předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS) s ním nesouhlasí. "Považuji to za další fatální přehmat pana ředitele," řekl.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.