Lékař: <span>Tetanus může zabíjet</span> i v Čechách

Domácí
5. 11. 2008 13:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Sto čtyřicet tisíc dětí a třicet tisíc maminek ročně umírá v rozvojových zemích na tetanus. Přitom existuje účinné a levné očkování. UNICEF rozjel kampaň, která má vakcínu ohroženým lidem zajistit. Letos v říjnu se k ní připojila i Česká republika. Garantem projektu se stal lékař Martin Jarolímek, který v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ říká, že v Keni mu umírali pacienti přímo v ordinaci.  

Kampaň 1 balení = 1 vakcína, kterou pořádá UNICEF, už získala peníze na padesát milionů vakcín, které pomohly v sedmnácti zemích Afriky, například v Kamerunu, Etiopii, Mali nebo Keni. UNICEF spolu se Světovou zdravotnickou organizací odhadují, že by se jim do roku 2012 mohlo podařit tetanus zcela vymýtit.

Strávil jste více než rok v Keni jako lékař, jak se vám tam pracovalo?
Bylo to něco naprosto jiného než pracovat v Čechách. Především pro mě, protože jsem hned po medicíně začal pracovat jako psychiatr. V Keni jsem však působil jako všeobecný lékař. Nejdřív jsem jel zmapovat situaci na ostrově Rusinga na Viktoriině jezeře. Zjistil jsem, že tam není vůbec žádná zdravotní péče. Vrátil jsem se s potřebnými léky, které mi věnovaly některé farmaceutické firmy. V ordinaci mi denně umírali dva nebo tři lidé. Protože na ostrově není elektřina, nemohl tam být žádný sterilizátor a podobně. Takže jsem mohl pouze ošetřovat rány, provádět menší operační zákroky, ale hlavně jsem podával léky.

Znamená to, že před vaším pobytem ani po něm nebyl na ostrově žádný lékař?
Správně, nejsou tam lékaři ani sestry. Lidé si sice mohou kupovat nějaké léky, jsou ale velmi drahé a většinou na ně nemají peníze. Setkal jsem se dokonce s případem, kdy ženy braly antikoncepční tablety, a přesto často otěhotněly. Byl to fígl nějaké místní farmaceutické firmy, která místo antikoncepce podávala placebo. Podobně i drahá antimalarika příliš nefungovala. Místní navíc mají svérázné zvyky, které jim nikdo nevyvrátí. Například si myslí, že pokud dostanou AIDS, zaručeným lékem je vyspat se s co nejmladší pannou, klidně tedy se sedmiletou holčičkou.

Na území žije 42 kmenů. Není možné je všechny donutit očkovat se.Jaké nemoci jste tam nejčastěji léčil?
Tamní lidé se ve znečištěném Viktoriině jezeře nejen koupou, myjí a perou v něm, ale jeho vodu i pijí, mají v sobě tedy spoustu parazitů, kteří dokážou i zabít. Jakákoli osvěta nepomáhá, podařilo se mi přesvědčit jen několik rodin. Nejvíce se tady umírá na tetanus, malárii nebo na AIDS, osmdesát procent místních obyvatel je HIV pozitivních.

Jak vás vůbec napadlo opustit povolání psychiatra a odjet?
Po pětadvaceti letech jsem byl psychiatrií trochu znaven, protože se věnuji poměrně závažným případům, tak jsem si sbalil batoh a odjel jako dobrovolník do Keni.

Kampaň, do které se teď zapojila i Česká republika, se týká tetanu. Jaké jsou příznaky této nemoci?
Bakterie tetanu je velmi zákeřná, protože rychle ochromuje všechny svaly, což se projevuje ztuhlými křečemi. Člověk nebo novorozeně je pak prohnutý do oblouku a umírá na udušení, protože dojde ke křečím svalů kolem průdušnice. Člověk navíc umírá při plném vědomí, protože nemoc nepostihuje mozek, jen svaly.

Léčba není drahá, peníze na ni se ale ztrácejí cestou.Dá se tetanus nějak léčit?
Když se na něj přijde brzo, je zhruba pětiprocentní šance na vyléčení. Léky přímo na tetanus totiž neexistují, nasadit můžeme jen antibiotika. Právě proto existují účinné a levné vakcíny.

Pokud jsou levné, proč v Keni a dalších zemích s velkým výskytem tetanu stále nejsou?
V Keni už vznikl celostátní program, který nařizuje, aby se každý nechal proti tetanu očkovat, i přesto se to ale neděje. Je to hodně roztříštěná země a zajistit, aby všech 42 kmenů podstoupilo očkování, je složité. Kromě toho je celosvětově na třetím místě, co se týče korupce, takže spousta peněz určená na zdravotnictví a třeba právě na očkování proti tetanu jde někam jinam, většinou do paláců hlavních pohlavárů a podobně.

Dokáže UNICEF opravdu eliminovat nebo dokonce úplně vymýtit tetanus z ohrožených zemí?
Připadá mi to malinko nereálné, ale každá taková kampaň je dobrá. Já jsem se do toho zapojil jenom kvůli tomu, že to organizuje UNICEF. Jsem si tak stoprocentně jistý, že peníze půjdou opravdu tam, kam mají.

Může se tetanus vyskytnout i u nás?
Tetanus je časovaná bomba, určitě se tady může objevit. Ne sice jako epidemie, protože se nešíří tak snadno jako například žloutenka, ale mohl by zabít. Očkování navíc funguje jen deset let a málokteří dospělí se nechávají přeočkovat.

Foto: profimedia.cz, Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ