Zdravotníci by mohli již brzy pracovat přesčas až 16 hodin týdně, tedy proti dnešku dvojnásobný čas. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou nyní dostane k posouzení prezident. Pokud ji podepíše, začne norma platit. Senát se ve středu rozhodl zákoníkem nezabývat. Postup je pak v takovém případě stejný, jako kdyby byl zákon schválen.
Limit přesčasů stanovil nový zákoník práce, který začal platit loni v lednu. Pohotovosti na pracovišti se podle něj platí jako pracovní doba. Zdravotníci stanovený počet hodin vyčerpali mnohde už v prvních měsících roku. Zdravotnická zařízení na přijetí dalšího personálu neměla peníze, tak se zákoník obcházel.
ČTĚTE TAKÉ: Průzkum: většina zdravotníků bere do 25 tisíc čistého
"Právě v této době vyprší přesčasové limity práce. Je potřeba, aby vešel zákon (novela) do praxe," uvedl dnes v Senátu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Již dříve řekl, že novela by tak už letos umožnila "přesčasové hodiny legalizovat". Na úpravě se dohodl se zaměstnavateli a odbory. Odboráři byli kvůli úpravě přesčasů ve stávkové pohotovosti.
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel již dříve řekl, že zákoník povoluje 416 přesčasových hodin ročně. Podle předáka ale řada lékařů odpracovala na přesčasech i 1000 či někdy až 1300 hodin.
Zdravotníci hrozili kvůli úpravě přesčasů stávkou. Julínek totiž původně navrhoval, aby se pracovní týden zdravotníků prodloužil ze 40 na 48 hodin. K tomu by pak bylo až osm hodin přesčasů týdně. Zdravotníci nápad označili za "zavedení pracovních sobot". Julínek se s odboráři a zaměstnavateli nakonec dohodl a jejich návrh převzal.
Foto: Jan Schejbal