Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tvrdí, že slib dvou miliard na platy lékařů dodrží, i když dosavadní jednání s doktory zkrachovala. Prezident České lékařské komory Milan Kubek přesto dál označuje za viníka neúspěšných rozhovorů právě ministra Hegera.
Po dnešním jednání představenstva České lékařské komory její prezident Milan Kubek vyzval k návratu k jednacímu stolu. Podle něho by však lékaři neměli ustupovat ze svých požadavků na postupné zvýšení mezd až na trojnásobek průměrného platu - tedy zhruba 70 tisíc korun. Kubek navíc vyzval lékaře, kteří doposud výpovědi nepodali, aby akci Děkujeme, odcházíme aktivně podpořili.
"Personální devastace českého zdravotnictví není způsobena akcí Děkujeme, odcházíme. Ten stav je zde dlouhodobý. Je nutné řešit nejenom platy, lékařů, neuvěřitelné penzum přesčasů, ale i korupci, která je ve zdravotnictví. Prozatím nabídky pana ministra doporučit nemůžeme. Žádné totiž nejsou. Jde jenom o sliby, kterým by měl někdo uvěřit," uvedl Kubek. Zároveň vyzval doktory, kteří si k alespoň trochu slušným platům pomáhají množstvím přesčasových hodin, aby nehazardovali se zdravím pacientů.
"Pan ministr bohužel nenabízí lékařům vůbec nic, on je pouze vyzývá k bezpodmínečné kapitulaci a zařazuje se do řady politiků, kteří bez ohledu na stranickou příslušnost posledních 20 let slibují lékařům hory doly a přitom reálně nedělají vůbec nic," řekl Kubek.
"Nabídka pana ministra je závazná, dal ji všem lékařům, aby se sami rozhodli, a její splnění není závislé na dalších jednání s komorou a odbory," řeklagentuře ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.
Senátorka a členka představenstva České lékařské komory Alena Dernerová z politického uskupení Severočeši.cz upozornila na fakt, že v tuzemském zdravotnictví je neustále dost peněz na nákupy předražených zařízení, nikoli na lékaře. "To se musí změnit. Je nutné řešit i korupci," uvedla Dernerová.
Heger po čtvrtečním krachu jednání řekl, že slib dodrží. Na web dal veřejný příslib, aby si ho každý lékař mohl přečíst a sám se rozhodnout. Dal lékařům týden čas, aby začali výpovědi stahovat. Pokud to neudělají, začne chystat krizové zajištění péče.
V průměru chce odejít k 1. březnu z nemocnice každý pátý lékař, zajištění péče by tak kleslo zhruba na prázdninový stav. Problém je však v tom, že v některých oborech chce odejít většina lékařů nebo alespoň vypovídají dohody o přesčasech, takže nebude mít kdo sloužit. Ohrožena je neurologická péče, porody a péče o rizikové novorozence. V řadě míst by byl problém i se zajištěním operací, omezit práci totiž chtějí anesteziologové.