Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (LF UK) nyní neorganizují pomoc mediků zdravotnickým zařízením. Studenti lékařství se do pomoci zapojují ve svém volném čase mimo studium. Někteří pomáhají v nemocnicích, na odběrových místech, v záchranné službě nebo hygienickým stanicím. Dobrovolníků ale není tolik, jako bylo na jaře. Výuka je podle zástupců fakult nyní pro budoucí mediky důležitější, aby mohli dokončit své studium a stát se lékaři. Vyplývá to z vyjádření zástupců fakult.
UK má pět lékařských fakult, z toho jsou tři v Praze a po jedné je v Plzni a Hradci Králové. Podle statistik ministerstva školství na nich loni studovalo zhruba 12 600 lidí. Celkem je v ČR kolem 21 tisíc studentů medicíny na osmi lékařských fakultách.
Například z 2. LF UK je nyní v souvislosti s epidemickou situací do pomoci ve zdravotnictví zapojeno zhruba 100 mediků, sdělil editor webových stránek fakulty Petr Andreas. Jedná se podle něj hlavně o dobrovolníky v odběrových centrech a na urgentním příjmu ve Fakultní nemocnici Motol, dále o pomoc na oddělení infekce i mikrobiologie v Nemocnici na Bulovce a o práci na hygienických stanicích.
"Zapojení mediků je koordinováno mezi fakultou a nemocnicemi prostřednictvím členů studentské komory našeho akademického senátu," uvedl Andreas. Fakulta je podle něj připravena na případné povinné zapojení mediků, o kterém již před vyhlášením současného nouzového stavu mluvil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), a počítá se spoluprací mezi pražskými lékařskými fakultami s primátorem hlavního města. Zatím ale povinná práce pro mediky není.
Ve zdravotnictví v současnosti dobrovolně pomáhá také zhruba 200 mediků z 3. LF UK, uvedla proděkanka pro vnější vztahy Monika Arenbergerová. "Nejvíce, 87, jich pracuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, další jsou v Nemocnici na Bulovce, v Thomayerově nemocnici a v Ústřední vojenské nemocnici. Deset mediků je zapojeno do činnosti v hygienických stanicích, u záchranné služby (asi 12) a další na lince 1221," vypočítala. Na fakultě podle ní funguje koordinační centrum, které propojuje nemocnice s mediky. "Děje se tak přes facebookovou stránku. Řídí jej dva studenti z šestého ročníku," řekla.
Studium je aktuálně prioritou
Na samotných studentech je případná koordinace pomoci také na 1. LF UK, LF v Plzni a LF v Hradci Králové. V Plzni se jednotlivci zapojili například do dobrovolné pomoci na hygienických stanicích, řekla Barbora Černíková z oddělení vnější komunikace fakulty. Už na jaře si podle ní posluchači sami zorganizovali dobrovolnickou skupinu, která nyní stále pokračuje.
"Naši studenti chodí na brigády v soukromém čase. Pokud by pan ministr (Prymula) vyhlásil povinnost, aby studenti pomáhali, tak samozřejmě lékařské fakulty tomu nějakým způsobem vyhoví, ale rády by se na tom s panem ministrem nějak poradily," uvedla mluvčí 1. LF Petra Klusáková.
"Dokud nebudou studenti k výpomoci povinni na základě povolání ze strany vlády, zůstane prioritou jejich další vzdělávání a snaha o zajištění standardního průchodu studiem, tak aby nebylo jejich studium narušeno a mohli jej úspěšně, řádně a včas dokončovat a přecházet do praxe," doplnila vedoucí oddělení propagace a vnějších vztahů LF v Hradci Králové Pavla Sedlářová. V Hradci Králové, na rozdíl třeba od Prahy, zatím pokračuje běžná prezenční výuka.
V době nouzového stavu na jaře, kdy se v ČR poprvé konala výuka na dálku, se do dobrovolné výpomoci v nemocnicích zapojilo kolem dvou tisíc studentů medicíny z celé ČR, nabídlo se jich pět tisíc. Jen z 1. LF UK pomáhalo asi 600 lidí. Student David Kulišiak, který v době jarního nouzového stavu koordinoval dobrovolníky z 1. LF UK, v září řekl, že nyní už medici se svým dobrovolným zapojením do pomoci příliš nepočítají, protože pro úspěšné zakončení studia se musejí účastnit jak teoretické, tak zejména praktické či laboratorní výuky.