Lékařský odborový klub dnes pohrozil stávkou, pokud v nemocnicích nebudou zvýšeny platy. Zejména v menších zařízeních chybějí lékaři a zajistit kvalitní péči je podle odborového klubu problém. Jediným řešením personální krize je zvýšení příjmů zdravotníků, řekl dnes novinářům předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.
Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Tomáše Cikrta nehodlá přidat plošně všem, chce lepší peníze pro kvalitní lékaře a sestry. S výroky o personální krizi Cikrt nesouhlasí.
"Lékařský odborový klub vyzývá ministra zdravotnictví Tomáš Julínka (ODS), aby přestal zatajovat skutečný stav věci a přiznal personální krizi v českém zdravotnictví. Vyzýváme jej proto, aby zvýšil nemocnicím úhrady, což umožní ředitelům nemocnic okamžitě zvýšit tarifní část platu o 30 procent k 1. lednu 2009," prohlásil Engel.
Připomněl, že v dohodovacím řízení o úhradách péče na příští rok se nemocnice na cenách se zdravotními pojišťovnami nedohodly. Rozhodnout proto musí ministr vyhláškou.
Cikrt řekl, že vyhláška bude jen vodítkem, nemocnice se mohou dohodnout s pojišťovnami i jinak. "Chceme dobré peníze pro dobré doktory, ne přilévat plošně všem," vysvětlil.
ČTĚTE TAKÉ: LOK: Tarifní plat lékařů by měl stoupnout o 30 procent
"Jsme připraveni jít za své požadavky i do stávky," řekl Engel. Případný rozsah a strategii stávky projedná porada předsedů Lékařského odborového klubu z celé republiky počátkem listopadu. Nemocnice by během stávky poskytovaly péči jako o víkendu jen akutním pacientům. "Stávka by se konala počátkem roku, aby ostuda v rámci českého předsednictví byla parádní," uvedl Engel.
Podle Cikrta jedná odborový klub v zájmu opoziční ČSSD, když vystupuje se svými požadavky a hrozbami stávkou těsně před krajskými a senátními volbami.
Místopředsedkyně odborového klubu Jana Vedralová řekla, že lékaři v nemocnicích mají 40 tisíc až 45 tisíc korun hrubého měsíčně, tarif tvoří polovinu. Ostatní jsou peníze za služby a přesčasy. Dlouhodobým požadavkem odboářů je zvýšit platy lékařů až na trojnásobek průměru v zemi. Nyní mají zhruba dvojnásobek. V Evropě se plat lékaře pohybuje mezi troj až pětinásobkem průměru, nesouvisí to s ekonomickou silou země, ale jejími prioritami, uvedla.
Na zvýšení plateb nemocnicím zdravotní pojišťovny podle Engela mají. Ke konci roku dosáhnou přebytky na účtech pojišťoven 40 miliard korun. Lékařský odborový klub podporuje, aby většina peněz šla na zlepšení péče o pacienty, část by ale měli dostat i zdravotníci. Odhadem by to bylo čtyři až šest miliard do platů pro všechny zdravotníky, pokud by to bylo je pro lékaře, tak méně.
Odboráři připravili návrh jednotné mzdové normy: stejné peníze za stejnou práci by měli lékaři ve státních i soukromých nemocnicích.
K TÉMATU: Lékařské odbory: až 16 hodin přesčasů týdně
Úřady práce hlásí 600 volných lékařských míst. V nemocnicích u slovenských hranic tvoří lékaři ze Slovenska třetinu lékařů, v ostatních nemocnicích pětinu. Podle odborového klubu hrozí, že většina slovenských lékařů se vrátí do své země, protože se tam výrazně zvýšily platy zdravotníků. Tím se nedostatek lékařů ještě prohloubí.
Česká lékařská komora varovala, že za současného personálního stavu v nemocnicích nemůže garantovat kvalitu péče o nemocné. V České lékařské komoře jsou povinně všichni lékaři. Je to 47 tisíc, proti loňsku jich zhruba 600 přibylo. Na 1000 obyvatel připadá 3,6 lékaře a průměr zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je 3,1. V Česku ale přibývá důchodců a lékařek na mateřské dovolené. Členy České lékařské komory zůstávají i lékaři pracující v zahraničí. Chybějí lékaři v některých oblastech a v některých odbornostech.
Foto: Robert Sedmík, profimedia.cz