Radní Plzeňského kraje schválili odeslání prvních téměř 471 tisíc korun pacientům, kteří si v únoru požádali o vrácení regulačních poplatků zaplacených v sedmi zdravotnických organizacích patřících kraji.
V únoru se v těchto zařízeních vybralo od 21 349 pacientů na regulačních poplatcích 1,85 milionu korun. O zpětné uhrazení poplatků žádalo 13 procent pacientů.
ČTĚTE TAKÉ: Krajům bude kvůli poplatkům chybět miliarda, tvrdí ODS
Poplatkový kocourkov podle hejtmanky Emmerové
Kraj si v rozpočtu pro letošek vyčlenil na zdravotnické poplatky 30 milionů korun.
Podle pravidel dostanou záhy po schválení radou peníze lidé, kteří je chtěli poslat na bankovní účet. Složenkou dostanou peníze okamžitě jen ti, u nichž požadovaná částka překročila 300 korun. "Pacienti s nižšími částkami je dostanou poštou v pololetí nebo na konci roku," řekl novinářům radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.
Plzeňskému kraji se může zpětné proplácení regulačních poplatků prodražit kvůli sazbám za služby pošty. Naprostá většina lidí si totiž peníze nechává poslat složenkou. Ze 2776 únorových žadatelů o poplatek jich chce peníze poslat poštou 2095. Podle Norberta Szabó z krajského úřadu je poplatek za peněžní složenku od 26 korun výše.
Radní si chválí, že plzeňský systém je právně nejčistší ze všech krajů. Pacient podle zákona poplatek zaplatí a nemocnice ho přijme, teprve pak žádá o proplacení. Plzeňským modelem se chce inspirovat Moravskoslezský kraj, poznamenala hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD).
Domnívá se, že už první měsíc proplácení poplatků ukázal, že míří zřejmě k nejpotřebnějším lidem. "Většinou jsou spotřebiteli zdravotní péče chronicky nemocní, to znamená senioři, kteří také většinou nemívají bankovní účet," tvrdí hejtmanka. Pokud se tři čtvrtiny schválené částky posílají poštou, je to podle ní signál, že nejčastěji směřují právě k těmto lidem.
Ilustrační foto: Jan Zatorsky, Robert Zlatohlávek