Lidé z Greenpeace <span>bivakují na komíně</span> elektrárny

Domácí
6. 12. 2007 13:33
Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila komín Elektrárny Prunéřov.
Skupina 11 aktivistů Greenpeace obsadila komín Elektrárny Prunéřov.

Ve výšce 150 metrů chtějí aktivisté strávit několik dní.Skupina jedenácti aktivistů Greenpeace obsadila ve čtvrtek ráno třísetmetrový komín Elektrárny Prunéřov II, která patří společnosti ČEZ. Ve výšce 150 metrů chtěli původně vydržet do pátku, celá akce se ale nejspíš prodlouží. Výstup zatím provázejí problémy se silným větrem, který znemožnil rozvinutí obrovského transparentu s nápisem STOP CO2

Část výpravy slezla okolo 18. hodiny dolů, jejich úkolem bylo vynést na komín vybavení a poté se vrátit zpět. "Dolů sestoupilo podle plánu pět lidí, kteří nahoru pouze nesli materiál," řekl serveru TÝDEN.CZ přímo z komína člen výpravy Jan Rovenský.

"Už máme i postavené stany, jediné, co zatím nejde podle plánu, je instalace transparentu. V tom nám brání zhoršující se počasí. Pobyt na komínu to ale neohrozí," dodal Rovenský. 

Jedenáctičlenný tým Greenpeace tvoří osm mužů a tři ženy. Je mezi nimi pouze jeden Čech, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Dále jsou na komíně připraveni bivakovat dva Maďaři, jeden Polák, jeden Slovák, a pak tři páry - rakouský, německý a anglický. "Všechno jsou to zkušení lezci, kteří se znají, dělají tyhle akce, mají na to školení i vybavení," řekl serveru TÝDEN.CZ Jan Piňos, koordinátor kampaní Greenpeace ČR, který situaci sleduje pod komínem. 

Greenpeace avizovali, že akce potrvá do pátku, ale podle Piňose se nejspíš protáhne. "Pokud všechno dobře půjde a potrvá zájem, není důvod slézat. Takže se to nejspíš protáhne do soboty, minimálně. Bude záležet na podmínkách," sdělil serveru TÝDEN.CZ novinku Piňos.

Skupina chce na komíně zřídit komunikační centrum. K dispozici má stany, kapacitní připojení na elektřinu, notebook a webovou kameru. Jan Rovenský, který je s ostatními přímo nahoře, má díky internetu diskutovat s lidmi ve speciálně zřízené diskuzi na stránkách Greenpeace. Komunikaci však zatím ztěžují technické problémy. "Expedice se trochu zpozdila, kvůli větru. Teď už jsou na místě, ale ještě nenavázali spojení, v diskuzi proto zatím nikdo neodpovídá," popsal serveru TÝDEN.CZ aktuální situaci Jan Piňos a dodal, že rovněž on-line přenos přes webkameru se kvůli technickým problémům zrušil.

Cílem aktivistů je navázat diskuzi s politiky. "Chceme oslovit politiky a případně i prezidenta  Klause, jehož postoj ke globálnímu oteplování je všeobecně známý. Chceme poukázat na neefektivní spalování uhlí v zastaralých tepelných elektrárnách a nabídnout alternativní řešení," informoval Jan Piňos.

Protest Greenpeace souvisí podle Piňose s mezinárodním dvoutýdenním vyjednáváním o klimatu, jež začalo 3. prosince na indonéském ostrově Bali. Česko bude na konferenci zastupovat ministr Martin Bursík. "Náš protest by tak měl být poselstvím, jež ministr může na Bali tlumočit," uvedl Piňos.

Jeden z aktivistů šplhá na komín Elektrárny Prunéřov II.STOP CO2? Když se utiší vítr

Součástí protestu na komínu prunéřovské elektrárny má být i rozvinutí obřího plakátu o rozměrech 50 na 12 metrů s nápisem STOP CO2. "Nápis je srozumitelný ve všech jazycích. Pokud se umoudří počasí, chtěli bychom plakát umístit ve výšce asi 250 metrů," uvedl Piňos. "Zatím to ale vypadá, že se nám to kvůli silnému větru nepodaří. Zítra navíc bude ještě hůř, takže transparent asi nakonec vůbec nevyvěsíme," sdělil Piňos.  

Podle Piňose se akce plánovala zhruba tři týdny. "Nejnáročnější bylo vymyslet, jak vyrobíme a následně upevníme ten obří transparent, pak sehnat lidi a zařídit dostatečně spolehlivé internetové připojení," řekl Piňos.

Policie vykázala z areálu prunéřovské elektrárny asi deset aktivistů. Proti jejich kolegům, kteří kolem čtvrté hodiny ranní vyšplhali na komín, zasahovat nebude. "Trestní oznámení dosud nikdo nepodal. Aktivisty jsme proto jen vykázali, žádné sankce jsme neuplatnili," řekla mluvčí chomutovské policie Marie Pivková.

Ostraha uhelných elektráren není tak přísná jako u jaderných bloků. Komín je navíc stranou objektu, takže je přístupný. "Proti aktivistům nebudeme zasahovat, doufáme v jejich zdravý rozum," řekl mluvčí firmy ČEZ Ladislav Kříž

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ