Lidem s rakovinou pomůže nový "koktejl" léků
03.04.2008 10:00 Původní zpráva
Pacienti s pokročilou rakovinou tlustého střeva se mohou těšit na příjemnější léčbu. Evropská unie schválila novou kombinaci léků. Díky "koktejlu" nemocní nemusejí ležet v nemocnici, a navíc se vyhnou nepříjemným nežádoucím účinkům.
Nové studie potvrdily, že pacientům s metastazovanou rakovinou tlustého střeva pomáhá kombinace léků bevacizumab a kapecitabin (viz box) stejně dobře jako tradiční léčba, je ale pro pacienty pohodlnější. Proto Evropská unie v pátek tuto léčbu svým členským zemím oficiálně povolí.
Známé léky, nová kombinace |
Bevacizumab patří mezi takzvané biologické léky, které působí pouze v buňkách nádoru. Konkrétně bevacizumab zabraňuje tomu, aby si nádor vytvořil síť vyživujících cév. Pomáhá také tomu, aby se do nádorových buněk dostala chemoterapie. Tento lék mohou v Česku předepisovat lékaři v 18 specializovaných onkologických centrech. Dosud se používal v kombinaci s dalšími dvěma tradičními léky (5-fluorouracilem a irinotekanem). Kapecitabin je lék, který má podobný účinek jako chemoterapeutikum 5-fluorouracil. Zatímco tradiční přípravek se musí podávat infuzí, kapecitabin má formu tablet. S 5-fluorouracilem tak trávil pacient každé dva týdny dva až tři dny v nemocnici na kapačkách, při použití kapecitabinu se mu infuze podává po třech týdnech a trvá jen pár hodin (doplňkový lék oxaliplatina). |
Pacienti mají radost
Ve zlínské nemocnici Tomáše Bati už pacientům tento "koktejl" několik měsíců nabízejí. "Věděli jsme, že probíhající studie mají dobré výsledky, proto jsme kombinaci těchto léků některým pacientům nasadili," vysvětluje primář zdejšího onkologického centra Milan Kohoutek.
A reakce? "To víte, pacienti mají radost, když se mohou léčit doma," popisuje Kohoutek. Nový lék také pacienti většinou lépe snášejí.
Při užívání chemoterapie v pilulkách ubývá nežádoucích účinků, které s sebou přinášejí dlouhodobé infuze. Nemocní se tak alespoň částečně zbaví brnění nebo mrazení v prstech či mrazení na špičce nosu. Pacientům také méně často ubývají krevní destičky a bílé krvinky. Kohoutek nicméně upozorňuje, že ani kapecitabin není bez rizika: může způsobit vyrážku na dlaních a na nohou.
Stovky pacientů v kraji
I když jsou moderní léky drahé, mohou se vyplatit. Při léčení tabletami se totiž ušetří za několikadenní hospitalizaci i za materiál, který se při infuzi spotřebuje. "Myslím si, že náklady jsou u obou typů léčby srovnatelné," říká primář Kohoutek a dodává, že celkové náklady závisejí i na smlouvě zdravotní pojišťovny s nemocnicí.
Ve výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku vede Česká republika celosvětový žebříček. Ročně tu onemocní přes sedm tisíc lidí a asi každý čtvrtý z nich má už v době odhalení nemoci metastázy v játrech. "Odhaduji, že jen v našem kraji může být nová kombinace léků vhodná pro desítky až stovky pacientů," říká primář Kohoutek.
Ilustrační foto: Profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.