Zkrachovalá firma
Lidem z bytů po H-Systemu v Horoměřicích hrozí opět vystěhování
24.03.2021 10:22
Lidem, kteří bydlí v Horoměřicích v bytech po zkrachovalé firmě H-System, opět hrozí, že je vystěhuje exekutor. Kvůli nové žalobě, jež žádá vynětí pozemků pod přístupovými cestami z konkurzu, nemůže konkurzní správce zapsat věcné břemeno. Bez toho ale banky nebudou nemovitosti financovat, řada lidí by tak na odkup neměla peníze. Informaci potvrdili předseda bytového družstva Horoměřice 2020 Michal Beník, šéf věřitelského výboru Petr Pavel i předseda SBD Svatopluk Martin Junek.
Pokud se prodeje neodblokují stažením žaloby, bude muset konkurzní správce zažádat soudně o vystěhování obyvatel. Jinak by hrozilo, že se bude celý dlouholetý spor projednávat znovu. O vystěhování obyvatel rozhodl v roce 2018 Nejvyšší soud, lidé se tehdy vystěhovat odmítli. Lhůta pro naplnění rozsudku je tři roky, nejpozději koncem června tak musí konkurzní správce požádat soud o vystěhování lidí za pomoci exekutora, a to právě na základě rozsudku Nejvyššího soudu.
Vylučovací žalobu, která žádá vynětí pozemků pod přístupovými cestami z konkurzu, protože cesty vybudovalo družstvo Svatopluk, musí projednat soud. Stejnou žalobu podal v lednu i Junek, následně ji ale pod tlakem obyvatel stáhl právě kvůli hrozbě blokování prodejů. Nynější žalobu totožnou s tou předchozí podle dostupných informací podal jeden ze členů SBD Svatopluk.
"Potvrzuji, že je zcela reálně rozhodnuto o tom, že pokud se prodeje neposunou k realizaci, tak budou ty byty vyklizeny. Ze strany konkurzní podstaty bylo uděláno vše pro to, aby si lidé mohli ty byty koupit," řekl předseda věřitelského výboru H-Systemu Petr Pavel.
Za reálnou považuje hrozbu vystěhování i Michal Beník, předseda družstva sdružujícího obyvatele 21 bytů v Horoměřicích. Beníkem vedené družstvo podalo společnou cenovou nabídku a u správce konkurzní podstaty s ní uspělo. Podmínkou odkupu nemovitostí, na které toto družstvo bezpodmínečně trvá, je však právě zapsání věcného břemene na přístupové cesty.
Nabídky na odkup bytů mohli lidé podávat do 20. ledna, všech 56 současných obyvatel, kteří měli o odkup zájem, podalo nejvyšší nabídku, a mají tak nyní otevřenou cestu k definitivnímu získání bytů. Čtyři lidé neměli o odkup zájem, byty se tak budou prodávat znovu.
Podání žaloby naopak schvaluje Junek. "Nedivím se tomu, že někdo vylučovací žalobu na silnice podal. Celá léta je naše stavební družstvo kritizováno, že jsme jen naivně zhodnotili majetek v konkurzu. Silnice, chodníky a inženýrské sítě jsme stavěli od začátku celé, řádně jsme je zkolaudovali a jsou naším majetkem," řekl Junek.
K zápisu věcných břemen nevidí důvod, družstvo podle něj poskytne členům neomezené právo užívání komunikací. Řada lidí chce podle něj financovat odkup bytů z vlastních úspor, případně pomocí půjček od rodiny, žaloba jim v odkupu nebrání. "Nevěřím tomu, že by chtěl někdo obyvatele vystěhovat. Věřitelský výbor má jistě zájem byty prodat, a tak by konkurzní administrace neměla prodeji bránit," uvedl Junek. Zapsání věcného břemene na předmětné pozemky bylo součástí podmínek k odkupu, s nimiž lidé podáním nabídky na odkup souhlasili. Nabídku na odkup bytu podal i sám Junek.
Do konkurzního řízení se nyní podle Pavla přizvalo státní zastupitelství, které má zkontrolovat všechny učiněné kroky. Kromě práce věřitelského výboru ale bude kontrolovat mimo jiné právě podané žaloby, například to, zda nebyly podány účelově, aby znemožnily prodej.
Družstvo Svatopluk podle Beníka již nezastupuje názory všech bydlících v Horoměřicích. Vznikla dokonce petice, kterou lidé vyjadřují svůj zájem na dokončení prodeje bytů, ale zároveň uvádějí, že některé kroky SBD Svatopluk jsou v rozporu s jejich zájmem.
"Pokud vedení SBD Svatopluk či jakýkoliv člen SBD Svatopluk tvrdí, že hájí můj zájem, když zpochybňuje, komplikuje či jakkoliv oddaluje či se účastní oddalování možnosti zřídit taková věcná břemena, pak uvádím, že takové tvrzení není pravdivé a uvedené jednání je naopak v rozporu s mým zájmem," stojí v petici, kterou podepsalo již více než 62 procent obyvatel bytů, které jsou aktuálně v procesu prodeje.
Pokud by oznamovatel žalobu nestáhl, musí konkurzní správce v červnu podat návrh na vystěhování. Návrhem se následně bude zabývat soud, vzhledem k případným očekávaným odvoláním je tak reálné, že exekutor začne byty vystěhovávat na podzim.
H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ale bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka lidé měli souhlas konkurzního správce, nicméně toto rozhodnutí bývalého správce soud zrušil pro podezření z poškozování věřitelů.
1