Situaci lidí, kteří prchají před islámskými radikály a z Afriky, je nutné řešit na místě a humanitární krizi by měly pomoci zažehnat taky bohaté arabské státy. Novinářům to řekli místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek a předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík. Lidovci se rozhodli iniciovat celonárodní sbírku, která začne ve středu. V souvislosti s migrační vlnou očekávají aktivnější přístup vlády i Evropské komise. K němu vyzvaly i české nevládní organizace. Chtějí, aby uprchlíkům byl zajištěn přístup k mezinárodní ochraně a bezpečné a legální cesty k jejich příchodu do EU a ČR.
Politici KDU-ČSL se vyslovili pro boj s organizovaným zločinem, který vidí za přepravou velkého množství běženců ze severní Afriky do Evropy. Cílem je, aby lidé neumírali ve Středozemním moři, uvedl Benešík.
Přívalem migrantů do Evropy, kterému čelí jižní členové EU, se ve čtvrtek bude zabývat mimořádný summit unie. Brusel zatím uvažuje o tom, že posílí kontrolní a záchranné operace ve Středomoří, vyloučeno není ani potápění prázdných lodí, které převaděči používají.
Podle poslance KDU-ČSL Ivana Gabala by Evropská komise měla začít jednat. "Očekávám, že pan premiér bude trošku prudší na jednání rady a budeme volat i tuto komisi k tomu, aby jednala a nedávala jenom stanoviska," řekl. Varoval, že v oblasti Blízkého východu může být za několik měsíců na útěku 4,2 až 4,4 milionu lidí.
Reakce na tragédii
"Země Evropské unie musí přehodnotit stávající azylovou politiku, která akcentuje ochranu hranic a v podstatě neumožňuje uprchlíkům využít právo požádat o mezinárodní ochranu," soudí 18 nevládních organizací pracujících s migranty.
Vyzvaly proto představitele Česka i EU, aby "zajistili uprchlíkům faktický přístup k mezinárodní ochraně, zajistili bezpečné a legální cesty příchodu uprchlíků do EU a ČR a posílili záchranné operace ve Středozemním a Egejském moři, na kterých se budou podílet všechny členské státy EU". Na přijímání uprchlíků by se podle nich měly solidárně podílet všechny členské země unie. Po české vládě žádají, aby utečenců přijala více.
Opětovnou debatu o uprchlících vyvolala tragédie, kdy v sobotu ztroskotala několik desítek kilometrů od libyjských břehů rybářská loď, která převážela podle výpovědi přeživších až 950 běženců. Přežilo zhruba 30 lidí. Pokud se vysoká bilance obětí potvrdí, bude to jedno z nejtragičtějších neštěstí ve Středomoří. Českou celonárodní sbírku bude podle Bartoška organizovat Charita Praha.