Lidovci a zelení znovu otevírají téma poplatků u lékařů. Nejprve si o víkendu rýpli do poplatků zelení. Tvrdí, že by nebylo od věci oprostit děti od platby u lékaře. Poté následovali lidovci s prohlášením: platit by neměli nejen předškoláci, ale také lidé v domovech důchodců.
Obě menší koaliční strany tak postavily na hlavu dohodu, že k poplatkům se vláda vrátí až za půl roku. Vydržely to necelé dva měsíce. Přitom až v polovině roku budou podle ministerstva zdravotnictví k dispozici první oficiální čísla, podle kterých bude možné dopad reformy zhodnotit. To potvrdil i mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Výroky lidovců a zelených ho překvapily. "Koalice jasně řekla, že k diskuzi o poplatcích se vrátí, až budou na stole relevantní data. Tedy půl roku po jejich zavedení," uvedl pro TÝDEN.CZ.
Lidovecký místopředseda Roman Línek postup své strany obhajuje. "Nechceme čekat půl roku, a pak teprve začít tvořit návrhy na změny," řekl Línek. "Poplatky chápeme jako silné koaliční téma, a proto ho otevíráme k diskuzi," dodal. Zároveň popřel, že by načasování souviselo s víkendovým prohlášením zelených, nebo dokonce s odjezdem premiéra Mirka Topolánka do Spojených států.
Pohled na poplatky se mění i u dalšího člena vládní koalice, zelených. Širší vedení strany přišlo o víkendu s tím, že má výhrady vůči tomu, aby u lékaře platili senioři a děti. A zelení šli ve svých požadavcích ještě dál. "Poplatky jsou neúměrná finanční zátěž pro chronicky nemocné, klienty sociálních ústavů a jsou neetické pro dětem," přiblížila postoj zelených místopředsedkyně strany Dana Kuchtová. Předseda zelených Martin Bursík řekl, že o poplatcích chce strana jednat korektně a bez nátlaku. Dodal, že zelení mají "další podstatnější návrhy" k reformě zdravotnictví.
Vládní právníci schválili věcné záměry sedmi reformních zákonů, které předložil ministr Tomáš Julínek. Představují další pokračování reformy. Normy počítají mimo jiné s převodem zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Stejná přeměna by měla čekat i univerzitní nemocnice. Lidovci dnes zopakovali, že s tím nesouhlasí. Podpořili návrh rektorů, podle něhož by se univerzitní nemocnice měly stát zařízeními veřejnými. A proti se staví i Svaz pacientů.
"Než hledat kompenzace, bude lepší poplatky zrušit."
Poplatky u lékaře lidovce pálí. "Chceme provést sociální revizi poplatků a zdůraznit mezilidskou solidaritu ve zdravotnictví," řekl šéf lidovců Jiří Čunek. Podle něj předkládá KDU-ČSL své návrhy především jako alternativu k požadavku opozice, která do sněmovny předložila návrh na úplné zrušení poplatků.
Předseda lidovců Jiří Čunek také zdůraznil, že jednodušší je zrušit poplatky jednorázově, než se snažit hledat sociální kompenzace jmenovaným skupinám. "Úlevy prostřednictvím sociálních kompenzací by byly systémově mnohem složitější," uvedl.
"Pokud volají po sociální revizi, ať ji provedou v sociální oblasti, a ne ve zdravotnictví," reagoval pro TÝDEN.CZ na Čunkovo prohlášení mluvčí resortu zdravotnictví Tomáš Cikrt. A zopakoval, že zavedení výjimek s sebou přinese pouze nové nespravedlnosti. "Vezměte si třeba důchodce, který nemá děti, žije sám v bytě a není mu sedmdesát. Jak by on k tomu přišel? Zcela jistě může být v horší sociální situaci než sedmdesátník nebo člověk žijící v domově důchodců," dodal.
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek