Devět let trvala spolupráce zpěváka Václava Neckáře s komunistickou tajnou policií. Od roku 1978, kdy jeho činnost pro StB začala, do jejího ukončení v roce 1987, se zabýval mimo jiné sledováním přátel své pěvecké kolegyně a signatářky Charty 77 Marty Kubišové. Informaci o Neckářově spolupráci přinesl deník Lidové noviny.
K TÉMATU: Neckář možná nebude kvůli spolupráci s StB zpívat, Nebyl jsem estébák, brání se šéf českého fotbalu,
Ministři Sacher a Vacek spolupracovali s StB, Klaus byl v minulosti pod dohledem StB,
Neckářův řídící důstojník poručík Kotál zpěváka kontaktoval v roce 1978 s žádostí o to, aby pro tajnou policii sledoval činnost manažera skupiny Bacily Hanuše Bunzela. Náborový pohovor s Neckářem hodnotil jeho řídící důstojník poručík Kotál kladně. „Jmenovaný se projevil vcelku kladně a vzhledem k těmto skutečnostem je u něho reálný předpoklad zpravodajského využití co do problematiky zpěváků a hudebních skupin,“ píše podle LN v protokolu o schůzce z 15. března 1978 Kotál. O tom, že zpěvák věděl k jaké spolupráci se zavazuje, svědčí jeho vlastnoruční prohlášení a písemný slib mlčenlivosti.
Původní Neckářovo zpravodajské nasazení ale brzy pozbylo významu poté, co se sám Bunzel stal rovněž spolupracovníkem StB. Zpěvák byl nasazen na svou známou a bývalou spolupracovnici z kapely Golden Kids Martu Kubišovou, která měla po svém nuceném odchodu z hudební scény blízko k prostředí disentu. Neckář tak ve svých zprávách referuje o schůzkách, kterých se účastnili „pravicoví exponenti“ včetně pozdějšího ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera.
Marta Kubišová, která musela hudební scénu opustit po aféře s podvrženými pornografickými fotografiemi v roce 1970, nechtěla Neckářovo působení v rámci tajné bezpečnosti komentovat. „On byl důvěrník? To jsem nevěděla. Ale mluvit se mi o tom příliš nechce, jsem ráda, že jsem tu dobu nějak přežila,“ řekla Kubišová Lidovým novinám.
Komentovat svou spolupráci s StB odmítá s odvoláním na svůj špatný zdravotní strav i sám Neckář.
* * *
Václav Neckář se narodil 23. října 1943. Od roku 1965 působil v divadle Rokoko, během zdejšího angažmá se seznámil s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou. První nahrávka – píseň Jen tak – mu vyšla v roce 1967. Kromě řady divadelních představení si zahrál i v několika filmech, mimo jiné ve slavných Ostře sledovaných vlacích Jiřího Menzela nebo v oblíbené komediální hudební pohádce Šíleně smutná princezna. V roce 1968 založil společně se svou hereckou partnerkou ze zmíněné pohádky Helenou Vondráčkovou a s Martou Kubišovou hudební trio Golden kids. Činnost souboru ale trvala pouhých 15 měsíců, než byla ukončena nuceným odchodem Kubišové z koncertních prken v roce 1970. O dva roky později vznikla ve spolupráci Václava Neckáře s jeho bratrem Janem skupina Bacily. Spolu pak bratři Neckářové v 90. letech založili ještě hudební vydavatelství Ne a Ne Records. Obvinění ze spolupráce s komunistickou tajnou policií se týká doby Neckářova působení ve skupině Bacily a jeho dlouholetého přátelství s Martou Kubišovou.
Osobnosti a StB | |
Egon Bondy
Svérázný český filozof a spisovatel Egon Bondy (vlastním jménem Zbyněk Fišer), který zemřel před dvěma měsíci ve svém dobrovolném bratislavském exilu, je pro mnohé lidi známější svou spoluprací s StB než svým dílem. Bondy se proslavil mimo jiné jako autor řady textů pro Plastic People of the Universe.
| |
Pavel Kohout
Básník a dramatik se po "Vítězném únoru" přímo podílel na založení sborů tajné bezpečnosti. O necelých třicet let později se ale sám stal obětí perzekuce, která vedla v roce 1978 k jeho nucené emigraci do Rakouska, kde žije dosud. Z původního tribuna socialismu se po vystřízlivění z komunistické euforie stal činný autor samizdatové literatury a aktivní člen disentu. Stál u zrodu Charty 77.
| |
Jaromír Nohavica
S oblíbeným písničkářem navázala StB kontakt v 80. letech. Zpěvákovi je nejvíce vyčítáno, že udal signatáře petice za propuštění Václava Havla z roku 1989. Během své „kariéry“ podal svému řídícímu důstojníkovi, kapitánu Liberdovi, asi patnáct hlášení, mimo jiné o své vídeňského schůzce s Karlem Krylem, žijícím tehdy v exilu. Nohavica se ke své činnosti pro StB odmítá vyjadřovat.
| |
Jan Kanyza
Mezi jinými na svého hereckého kolegu a bývalého ministra kultury v sociálnědemokratické vládě Jiřího Paroubka Vítězslava Jandáka měl údajně donášet Jan Kanyza. V StB měl působit pod krycím jménem Honza v letech 1975 až 1984. Herec se proti obvinění ze spolupráce se Státní bezpečností úspěšně bránil u soudu, který v loňském roce rozhodl o jeho vymazání ze svazků.
| |
Jim Čert
Známý příslušník českého undergroundu, vlastním jménem František Horáček, s StB spolupracoval od roku 1979 jako agent s krycím jménem Akord, později Homér. Za svou činnost se omluvil. „Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil, i těm, jež jsem zranil nepřímo,“ napsal letos v únoru v prohlášení pro média. Informace, které StB předával se týkaly především tzv. „volně žijící mládeže“, některá jeho hlášení se týkala i básníka Ivana M. Jirouse.
| |
Jiřina Bohdalová
Ze spolupráce s estébáky byla obviňována i populární herečka Jiřina Bohdalová. Po zveřejnění informace o její údajné spolupráci a řadě anonymních dopisů a telefonátů se rozhodla podobně jako Kanyza bránit soudní cestou. Soudkyně jí dala za pravdu, agentkou prý Bohdalová nebyla. Agenti herečku kontaktovali pouze jednou, když po ní chtěli, aby jim donášela na své kolegy Jana Wericha a Miroslava Horníčka.
|
Ilustrační foto: archiv