Lovci pirátů začali slídit i po <span>malých rybách</span>

Domácí
10. 4. 2008 10:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoMíříme lovit internetové piráty. A tentokrát i do domácností. S takovým vzkazem vyrukovaly na sklonku roku organizace dohlížející na dodržování autorských práv. Své slovo dodržely: od začátku roku přistihly při nelegálním šíření či sdílení audiovizuálních děl 74 hříšníků. Další desítky případů navíc teprve čekají na vyčíslení škody.

I ten, kdo má na disku svého domácího počítače stažený pouze jediný nelegální titul, se musí mít od ledna na pozoru. Lovci internetových pirátů se totiž nově zaměřili i na malé ryby. A mají výsledky: 74 odhalených hříšníků, tedy více než jeden zářez na každý pracovní den. Desítky dalších k tomu čekají na vyčíslení škody.

Při raziích na nezákonné sdíleče filmů navíc organizace dohlížející na dodržování autorských práv nešetří ani "malé ryby". "Ta škála je široká. V současné době například vymáháme po jednom nelegálním uživateli náhradu škody ve výši 1079 korun," popisuje ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. 

V jiných případech šly naopak ztráty do statisíců. Letošním rekordmanem je prozatím pirát, jenž má na krku škodu ve výši 480 tisíc korun. "Proti všem takovým postupujeme standardní cestou. Polovinu ze škodné částky musí uhradit ihned, zbytek do dvou let," vysvětluje Prchalová.

Piráti ztroskotali na Simpsonových

Ilustrační fotoPosledním úlovkem protipirátské unie se stal dvacetiletý mladík z Brna, který šířil nelegální kopii snímku Simpsonovi ve filmu. Jihomoravští kriminalisté jej již obvinili z porušování autorských práv. Za tento čin mu hrozí až dva roky vězení.

VÍCE ČTĚTE: Za nelegální Simpsonovy bude pykat už třetí pirát

Ještě předtím byl při nezákonném šíření příběhu kreslené rodinky ze Springfieldu přistižen devatenáctiletý Josef Šubr z jihočeské Kaplice. U něj si unie vymínila, že jim bude pomáhat v preventivních akcích.

TAKÉ ČTĚTE: Filmový průmysl boduje, padají tresty za natáčení v kině

"Zatím však čekáme, až se naskytne nějaká šance," upřesňuje Prchalová. Jednou z takových vhodných příležitostí vidí šéfka unie v chystané sérii přednášek na školách, kde bude organizace prezentovat příručku Sedm filmových hříchů.

Policie stále nestíhá

Opačnou taktiku než filmový průmysl stále upřednostňují jejich kolegové z hudební branže. "Naším cílem je odhalit velká úložiště nelegálních dat a ty potrestat," tvrdí Pavel Bodiš z české pobočky asociace výrobců fonografických děl.

Hudební "on-line šerifové" jsou podle Bodiše schopni týdně odhalit stovky případů, kdy uživatelé porušují autorská práva. "Jenže na takový nával není policie stále připravena," dodává Bodiš.

A to i přesto, že se již v minulém roce měly začít v každém z krajů formovat speciální, devítičlenné týmu odborníků, vyškolených na dopadení internetových pirátů. "Bude trvat nejméně tři roky, než se všechno naučí a systém se zaběhne," nechal se již dříve slyšet Karel Kuchařík, šéf policejního oddělení, které se zabývá počítačovou kriminalitou. Takže stahovači hudby zatím mohou být klidní.

Ilustrační foto: Profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ